Gry i zabawy ruchowe są świetną okazją do kształtowania wyobraźni maluchów. Dziecko przekracza granicę magicznego świata gier i zabaw ruchowych, wcielając się w dowolną postać, naśladując niezliczone czynności. Czasami zazdroszczę im beztroskiego spojrzenia na świat. Potrafią cieszyć się chwilą, wszystko jest takie proste, banalne. Wykorzystajcie w swoich lekcjach/treningach opowieści ruchowe, a zobaczycie jak maluchy potrafią być kreatywne, nieraz Was zaskoczą. Mnie zadziwiają na każdym kroku. Dobra zabawa gwarantowana!
Co to jest opowieść ruchowa?
Metoda opowieści ruchowej polega na tym, że nauczyciel/trener, poprzez odpowiedni dobór atrakcyjnego i ciekawego tematu wymyślonego przez siebie opowiadania, działa na wyobraźnię dziecka, skłaniając je do odtwarzania ruchem treści opowiadania, przedstawia czynności ludzi dorosłych, sposób poruszania się zwierząt, ptaków, różnych sytuacji, zdarzeń itp.
Pobudzenie dziecięcej fantazji i dostosowanie opowieści do zainteresowań dzieci wspiera nabywanie przez nie zdolności motorycznych i rozwija procesy kognitywne.
Opowiadając historię ruchową, musimy odpowiednio dostosować „język”, mimikę twarzy i gesty, w taki sposób, aby pobudziła on wyobraźnię dzieci. Czyli krótko i na temat-albo się „wczuwamy” w rolę, albo w ogóle rezygnujemy z tej formy zabawy. Jeżeli wybrałeś drugą opcję, zmień pracę, jest tyle pięknych profesji w Wielkiej Brytanii. Polska szkoła potrzebuje kreatywnych ludzi, starym „wyjadaczom” dziękujemy. Na zawsze.
Poniżej przedstawiam Wam opowieść ruchową, którą często wykorzystuję podczas zajęć ruchowych z przedszkolakami. Have fun!
Zobacz: Opowieść ruchowa – beztroskie życie krasnali
Opowieść ruchowa „Wyścigi samochodowe”
Dzieci pełnią funkcję samochodów wyścigowych i muszą wykonywać okrążenia dookoła wszystkich materaców. Ramiona mają przy tym wyprostowane, jak gdyby trzymały kierownicę. Ustalone zostają na początek wszystkie biegi:
I bieg-powolne bieganie
II bieg-szybkie bieganie
III bieg-jeszcze szybsze bieganie
Po intensywnym biegu czas na fazę „samochodu bezpieczeństwa”: chód
„Guma” na przednim kole-prawą ręką trzeba przytrzymać oponę (lewa kostka), aż dziecko dotrze do alejki serwisowej
Brak paliwa: dzieci muszą przepełznąć, aż do następnej alejki serwisowej
Bieg wsteczny: dzieci biegną tyłem
Stłuczka powoduje uszkodzenie skrzyni biegów. Auta muszą się nawzajem odholować do alejki serwisowej- dzieci idą w parach. Jedno holuje drugie do alejki.
Jeżeli nie macie do dyspozycji materaców, to dzieci mogą poruszać się dowolnie po boisku. Nie byłbym sobą, gdyby i w tej zabawie nie wziął udziału. Na komendę „samochód bezpieczeństwa” dzieci ustawiają się w rzędzie za mną, powoli idziemy. Na komendę „Brak paliwa” ustawiam się w rogu sali, trzymam w ręku pachołek, który imituje pistolet z paliwem. Rozwiązań jest cała masa, wszystko zależy od Waszej kreatywności!
Na co jeszcze czekasz? Kreatywne myślenie nie boli, wymyśl swoją opowieść ruchową.
Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!
Zajrzyj do mojego sklepu po więcej publikacji.