-Proszę Pana, czemu chłopaki tylko rzucają?

-Proszę Pana, ja nie chce już grać, nikt mi nie podaje.

-Stoję tu już jakiś czas, a nikt mnie nie zbija, nudna ta gra.

Nie ma popularniejszej gry w szkole niż „zbijak”, to jasne jak słońce w Norwegii. To co popularnie, nie zawsze wiąże się z jakością. Niby każde dziecko uwielbia tę grę, ale jak już przychodzi do samej rozgrywki, to często aktywni są najsprawniejsi uczniowie, a reszta stoi i albo nic nie robi, albo narzeka, że nie ma piłki. Z założenia gra jest atrakcyjna, ale bez pewnych modyfikacji tylko nieliczni dobrze się bawią. A jeśli mamy chłopców z dziewczynami na jednej lekcji. to jest jeszcze trudniej. Jeszcze nikt się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził.

Za dzieciaka niezbyt lubiłem „zbijaka”, w tamtych czasach królował futbol, jednakże jak już „musiałem” kogoś zbić piłką, to robiłem to z dziką przyjemnością. Piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, siatkówka – dla mnie to nie był problem, uczestniczyłem w każdych zawodach, byle tylko reprezentować moją szkołę w Łodzi i okolicach. Piękne czasy.

W przeszłości moi nauczyciele nie zwracali uwagi na to, że tylko kilka osób tak naprawdę jest zaangażowanych w „zbijaka”. Dzisiaj jest podobnie, jutro też, jeśli nie zmienimy pewnych zasad gry. Warto dodać kilka prostych modyfikacji, a wtedy zaangażujemy wszystkich uczestników gry. Poniżej przedstawiam zmodyfikowanego „zbijaka”, który przedstawił mi kolega z pracy. Wymiana doświadczeń to podstawa, codziennie człowiek uczy się nowych rzeczy, choćby przez zupełny przypadek.

„Zbijak kolorowy” na dwie piłki

Organizacja:

✅ dzieci podzielone na dwa zespoły

✅ dwie kolorowe piłki

✅ wyznaczamy pole gry, linia środkowa wyznacza strefę poruszania się zawodników.

Przebieg:

✅ czerwoną piłką rzucają tylko dziewczęta, żółtą piłką rzucają tylko chłopcy

✅ chłopcy mogą zbijać dziewczęta, dziewczęta chłopców

✅ wygrywa drużyna, która zbije więcej przeciwników.

✅ wybawienie przez złapanie piłki

Uwagi organizacyjne:

✅ rozgrywka, kończy się w momencie, kiedy w danym zespole znajdują się 2 osoby (dynamika działań, nie czekamy na wyeliminowanie ostatniej osoby)

✅ nie można zbijać zawodników, którzy trzymają piłkę

✅ niezaliczone rzuty w głowę przeciwnika, nie można rzucać z tzw. „haka”

✅ w momencie wyeliminowania wszystkich chłopców lub dziewcząt, gra na dwie piłki (obie piłki w grze, zarówno chłopcy i dziewczęta mogą rzucać bez względu na kolor piłki)

✅ modyfikacje: chłopcy rzucają tylko chłopców, dziewczęta rzucają tylko dziewczęta – w momencie eliminacji gra na dwie piłki (bez względu na kolor), gra na określony czas lub na punkty.

„Kolorowy zbijak” na dwie piłki to strzał w dziesiątkę, nagle wszyscy uczestnicy są zaangażowani w grę, bez względu na liczbę osób oraz rozmiar pola gry. Warto zmieniać sztywne zasad gier, modyfikować założenia, jeśli widzimy, że gra jest mało płynna, albo tylko nieliczni uczestnicy są aktywni w grze. Nie raz, nie dwa będę korzystał z ww. gry podczas swoich lekcji, po prostu to się sprawdza, dlatego polecam Wam z całego serducha. Nie trzeba wymyślać koła na nowo, w prostocie siła.

Do zobaczenia!


Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!

Zajrzyj do mojego sklepu po więcej publikacji.

This will close in 0 seconds


Facebook Like Box provided by plumber orange county