Drużynowy murarz z piłkami – to modyfikacja zabawy, którą znają/uwielbiają wszystkie dzieci. Popularny „murarz” jest chyba najpopularniejszą zabawą wśród dzieci w wieku 7-14 lat (oprócz niezawodnych „berków”). Mam dzisiaj dla Was propozycję „murarza” (z wykorzystaniem piłek), którego przeprowadziłem podczas treningu z chłopcami z rocznika 2010.

Drużynowy murarz z piłkami jest intensywną zabawą (wszyscy uczestnicy są aktywni), atrakcyjny dla dzieci oraz prosty w organizacji. Co ważne, możesz go wykorzystać w każdej grupie wiekowej. 

Wysoka intensywność treningu/lekcji – to mój priorytet, planuję i organizuję zajęcia, tak aby każda minuta była maksymalnie wykorzystana.  Dzieci muszą być aktywne przez cały trening, nie mogą stać i czekać w kolejce do ćwiczeń, mieć zbyt długich przerw itd. Puste minuty (brak aktywności dzieci = zmarnowany czas) to nowotwór każdego treningu, niezależnie czy prowadzisz zajęcia z maluchami, czy z seniorami.

Razem z Trenerem Marcinem prowadzimy 24 – osobową grupę chłopców z rocznika 2010 r. Mamy niewielkie boisko do dyspozycji, więc stajemy na rzęsach, żeby każdy trening był intensywny i efektywny.  Popularnego „murarza” nie mogliśmy przeprowadzić ze względu na małą powierzchnię sali gimnastycznej (ryzyko urazów, kolizji zawodników). Stąd też pomysł, żeby zmienić organizację i zasady zabawy. Podczas zabawy zawodnicy doskonalą prowadzenie piłki na małej przestrzeni, wchodzą w pojedynki z przeciwnikiem. Wilk syty, owca cała 🙂

Grafika zaczerpnięta z bloga pilkanoznadladzieci.pl (polecam!).

Pamiętaj, że zabawę możesz wykorzystać nie tylko podczas treningu piłki nożnej, ale także w innych dyscyplinach (np. koszykówka, piłka ręczna – kozłowanie piłki, unihokej – prowadzenie piłeczki etc.)

Dlaczego warto wykorzystać zabawę „drużynowy murarz z piłkami” podczas lekcji/treningu?

-kształtujemy orientację przestrzenną, koordynację wzrokowo-ruchową

-doskonalimy elementy techniczne z zakresu piłki nożnej (inne dyscypliny)

-ćwiczymy pojedynki 1v1 (murarz vs napastnik z piłką)

-kształtujemy czas reakcji (komendy/sygnały dźwiękowe)

-pracujemy nad współpracą w grupie

-wszyscy zawodnicy są aktywni, duża intensywność zabawy

-zabawa idealnie sprawdzi się podczas zajęć ruchowych w małej sali gimnastycznej (nawet przy dużej liczbie ćwiczących)

-zabawa odpowiednia dla każdej grupy wiekowej

DRUŻYNOWY MURARZ Z PIŁKAMI

Takie ilustracje możesz wykonać w Unicoach Creator lub Unicoach.

ORGANIZACJA

 • Zawodnicy podzieleni na 3-4 drużyny (niebiescy, czerwoni, biali, szarzy).
 • W dużej grupie może być więcej zespołów.
 • Ćwiczący ustawieni w polu karnym lub innym wyznaczonym miejscu na boisku.
 • Dwóch murarzy stoi na linii środkowej.
 • Grupa wiekowa: od 7 lat

SPRZĘT

 • Kolorowe koszulki, piłki, stożki (do wyznaczenia pola)

PRZEBIEG

 • Zawodnicy prowadzą piłkę sposobem wyznaczonym przez trenera w wyznaczonym polu:

a) prawą i lewą nogą

b) tylko prawą nogą

c) tylko lewą nogą

d) wewnętrzną częścią stopy PN i LN

e) toczenie piłki podeszwą PN i LN (bokiem, przodem, tyłem)

f) ćwiczenia czucia piłki

 • Na sygnał trenera np. „szary” – zawodnicy z szarymi koszulkami prowadzą piłkę na drugą połowę (w wyznaczone pole), unikając przy tym dotknięcia murarza.
 • Dzieci kontynuują prowadzenie piłki z różnymi zadaniami w wyznaczonym polu na drugiej połowie.
 • Zawodnicy z pozostałych drużyn analogicznie startują na komendy.
 • Murarze liczą złapanych zawodników (ćwiczący prowadzi piłkę na drugą połowę, nawet jeśli zostanie dotknięty przez murarza).

MODYFIKACJE

 • Inne komendy: śnieg – biali startują, niebo – niebiescy itd.
 • Gwizdki zamiast komend głosowych (I gwizdek – biali, II gwizdki – szarzy, III gwizdki – czeroni, IV – gwizdki – niebiescy).
 • Murarze zamiast łapać – wybijają piłki.
 • Murarze trzymają się za ręce (dwie pary).
 • Wprowadzamy obrońcę do pola karnego, który wybija piłki zawodnikom. Obrońca wybija piłkę w stronę bramki lub linii bocznej.
 • W bardzo małej sali gimnastycznej możemy tylko podzielić zawodników na grupy (bez prowadzenia piłki/kozłowania).

WSKAZÓWKI/UWAGI

 • Zawodnicy prowadzą piłkę sposobem wskazanym przez trenera w wyznaczonym polu. Zwracamy uwagę na podstawowe elementy techniczne (prowadzenie piłki):

-piłka blisko nogi

-częsty kontakt z piłką

-prowadzenie PN i LN

-wzrok skierowany do przodu, nie na piłkę

-zmiana tempa i kierunku biegu

 • Dzieci muszą przekroczyć linię środkową prowadząc piłkę (nie mogą uderzać do przodu, biec bez piłki).
 • Dzieci nie mogą zatrzymać się, cofać z piłką.
 • Murarze poruszają się tylko na linii środkowej.
 • Częste zmiany murarzy.
 • Trenerzy ustawieni przy polach karnych (obserwują, korygują błędy, motywują uczestników).

Pewnie niektórym od razu nasuwa się myśl – „super, ale co jeśli sam prowadzę trening?”. Teoretycznie możecie przeprowadzić zabawę, ale… ciężko skupić się jednocześnie na trzech polach (2xpole karne+linia środkowa z murarzami). Oczywiście, da się to zrobić, ale według mnie nie mamy w 100% kontroli nad tym, co się dzieję na boisku. Można wykorzystać łatwiejszą wersję – murarz drużynowy (bez piłek). Zasady podobne, z tym że zawodnicy nie wykonują żadnych ćwiczeń w polu karnym, tylko czekają na komendy/sygnały dźwiękowe. Nie wszyscy są aktywni, intensywność spada, po za tym odpada doskonalenie elementów technicznych z wybranej dyscypliny sportowej. Z drugiej strony, jeśli chcecie zorganizować „murarza” w małej sali gimnastycznej to wersja, którą opisałem wyżej (bez piłek) jest najbardziej optymalna. Ale pamiętajcie, że kompromis zawsze powoduje niedosyt…

Liczę na to, że wykorzystacie moją propozycję drużynowego murarza z piłkami podczas swoich lekcji/treningu. Zabawę można modyfikować na wiele sposobów (przedstawiłem tylko kilka wersji), wszystko zależy od Twojej kreatywności.  Czasem ta sama zabawa w jednej grupie może okazać się niewypałem, a w drugiej dzieciaki będą zachwycone. Eksperymentujmy, kreujmy, nie bójmy się popełniać błędów. Powodzenia!

Piątka!

Jeśli podoba Ci się wpis, śmiało polajkuj, udostępnij. Zachęcam do obserwowania mojego profilu na Instagramie pierwszytrener.pl_, na którym umieszczam fotki z meczów, treningów oraz podróży.

Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!

Zajrzyj do mojego sklepu po więcej publikacji.


Facebook Like Box provided by plumber orange county