Przedstawiam mojego faworyta do najlepszej zabawy ruchowej dla dzieci – „Złodziej skarbów”. Zabawa przeznaczona głównie dla młodszych grup, po drobnych modyfikacjach można ją przeprowadzić w starszych klasach szkoły podstawowej. Co ważne, wymaga naszego aktywnego udziału, czyli to co lubię najbardziej. Będziemy pod odstrzałem, zmęczeni (oj pobiegacie, pobiegacie), ranni, ale za to z dużym uśmiechem na twarzy. Miłej zabawy!

Zabawę często stosuję w młodszych grupach, efekt jest zawsze taki sam – dzieciaki są zachwycone. Wszyscy są aktywni, trener może popisać się przed grupą swoją sprawnością fizyczną, polecam!

„Aby zapalać innych, sam musisz płonąć”, Ludwik Hirszfeld (podziękowania za cytat dla trenerów z bloga piłkanoznadladzieci.pl)

Dlaczego ważne jest aktywne uczestnictwo trenera w zabawach ruchowych:

-wzmacniamy swój autorytet;

-promujemy aktywną postawę;

-choć na chwilkę możemy poczuć się jak dziecko;

-dzieci jeszcze chętniej ćwiczą, widząc nasze zaangażowanie.

Zabawa ruchowa „złodziej skarbów”

Grafika stworzona za pomocą Unicoach Creator – www.unicoach-creator.com

ORGANIZACJA

Wyznaczamy na boisku skarbiec (koło środkowe lub pole z pachołków). W środku znajdują się skarby (stożki, koszulki, pachołki, piłki etc.). Każdy zawodnik posiada piłkę, trener aktywnie bierze udział w zabawie.

Grupa wiekowa: od 4 lat

SPRZĘT

-piłki, pachołki, koszulki, stożki

PRZEBIEG

Zawodnicy prowadzą piłkę po boisku, nie mogą wejść do skarbca. Trener porusza się blisko cennych rzeczy. Na gwizdek, trener bierze stożek/koszulkę/piłkę i próbuje położyć na białej linii. W tym samym czasie zawodnicy łapią piłki w ręce i próbują trafić w trenera. Jeśli dziecko rzuci celnie w trenera – obrońcy skarbów zdobywają punkt (trener odkłada sprzęt do skarbca). Jeśli trener pierwszy położy skarb na linii (nie zostanie trafiony) – zdobywa punkt.

Bawimy się do 5 zdobytych punktów.

Wybijamy piłki zawodnikom (przed gwizdkiem), zwłaszcza obrońcom, którzy prowadzą blisko skarbca lub do niego wchodzą.

Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo podczas zabawy (ryzyko rzutu piłką w kolegę). Dzieci muszą obserwować trenera. Często robię uniki (udaję, że biorę skarby). Wymuszam na zawodnikach ciągłe skupienie oraz prawidłowe prowadzenie piłki.

Zobacz również:
Berek lawina z piłkami, czyli idealna propozycja na letnie zajęcia ruchowe

WSKAZÓWKI/UWAGI

Po celnym trafieniu (liczy się pierwsza osoba, która celnie rzuci piłką w prowadzącego), trener podnosi rękę w górę (poddanie się), uczestnicy przestają rzucać piłką. Teoria teorią, ale i tak nie raz zostaniecie trafieni po Waszym akcie kapitulacji. Dzieci nie kontrolują swojego zachowania, emocje biorą górę nad racjonalnym myśleniem. Ćwiczący nie mogą rzucać piłką w głowę trenera. Tak czy siak, będziecie poobijani z każdej strony 🙂

Zawsze doprowadzam do wyniku 4-4, by w ostatniej rundzie dać dzieciom wygrać. Emocje są do samego końca, a satysfakcja dzieci nie do opisania.

Podczas zabawy kształtujemy szybkość (czas reakcji), koordynację wzrokowo-ruchową, orientację przestrzenną, współpracę w grupie.

Zwracamy uwagę na podstawowe elementy techniczne (prowadzenie piłki):

-piłka blisko nogi

-częsty kontakt z piłką

-prowadzenie PN i LN

-wzrok skierowany do przodu, nie na piłkę

-prowadzenie nogą dalszą od przeciwnika (opcjonalnie, dla starszych grup, maluchom nie mieszajmy w głowie)

-zmiana tempa i kierunku biegu


Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!

Zajrzyj do mojego sklepu po więcej publikacji.


Facebook Like Box provided by plumber orange county