Przychodząc na trening przed czasem (lub w czasie treningu), często zawodnicy zadają nam różne pytania…. Trenerze, czy dzisiaj będziemy ćwiczyć schematy gry w trójkątach? Trenerze, będziemy dzisiaj biegać na rozgrzewce? Czy dzisiaj zagramy z neutralnym zawodnikiem? Nie. Z góry zakładam, że i Wasi zawodnicy nie pytają o sprawy organizacyjne treningu, środki treningowe itd. Oni chcą grać w piłkę! Już teraz. Najlepiej bez rozgrzewki, bez dodatkowych ćwiczeń, oczywiście 3×3 na całe boisko.

Nie znam dziecka, które lubi tylko trenować, a sam mecz odpuszcza z różnych względów. Każde dziecko przychodzi na trening w głównej mierze z myślą o grze. I choć może nas, trenerów, irytować (zwłaszcza w młodszych grupach) ciągłe pytania o grę, to trzeba wczuć się w pozycję dziecka, dla którego ćwiczenia nie muszą być atrakcyjną formą. Częste pytania dzieci o grę mogą sugerować, że w naszym treningu jest za dużo form ścisłych, a sama jednostka treningowa nie jest zgodna z potrzebami dziecka. Każdy zawodnik idąc na trening ma pewne wyobrażania i oczekiwania. Jeśli nie ma gry lub jest jej mało, to po co trenować?

Przejdźmy do samej gry… Turnieje zorganizowałem dla chłopaków z rocznika 2010, w piękny październikowy wieczór…

Przypomnijmy sobie nasze dzieciństwo, często na podwórkach graliśmy 2×2, 3×3. Na piachu, klepiskach, błocie z bramkami z plecaków, kamieni. Z oczywistą zasadą, kto ma piłkę ten ustala składy i kończy mecz 🙂 Nikt nawet nie marzył o Orlikach. Miniturnieje są też dla nas, trenerów, powrotem do przeszłości, chyba nie ma osoby, która nie pamiętałaby reklamę Nike Football w klatce (gra 3×3).


Jak zorganizować miniturniej 1×1, 2×2 na treningu?

Głównym celem, który mi przyświecał podczas organizacji mini turnieju to AKTYWNY UDZIAŁ wszystkich zawodników. Bez zbędnych przerw, oczekiwania na swój mecz, krótka rozgrzewka, omówienie zasad turnieju i gramy!

Organizacja turnieju 1×1

Ustawiamy kilka małych boisk (wymiary zależne od możliwości), optymalne warunki do gry 1×1. Podczas treningu miałem do dyspozycji 8 małych bramek typu bazooka oraz 4 tyczki. Rozmieszczenie bramek i boisk jak na grafice poniżej. Moim celem było ustawienie wszystkich boisk na jednej połowie placu gry (Orlik). W poniższym układzie miałem wszystkie boiska pod kontrolą, na bieżąco mogłem reagować na wydarzenia boiskowe. Zawodnicy ustawiają kilka piłek zapasowych za bramkami. Do wyznaczania linii możemy użyć stożków lub płaskie placki.

Przebieg turnieju 1×1

Zawodnicy rywalizują równocześnie na wszystkich boiskach. Przed turniejem dzieci losują pole gry (w życiu potrzebne jest szczęście). 8 meczów, każdy trwa 3′.

Boisko nr 1 – Mistrzostwa Świata

Boisko nr 2 – Mistrzostwa Europy

Boisko nr 3 – Liga Mistrzów

Boisko nr 4 – Liga Europy

Boisko nr 5 – Liga Narodów

Po każdym meczu jest awans (zwycięstwo) lub spadek (porażka). Kolejność awansu 5->4->3->2->1, spadek 1->2->3->4->5. Każdy mecz trwa 3′. Na boisku nr 5 zawodnicy wprowadzają piłkę do bramek (tyczki), na pozostałych uderzają do małych bramek. Zwycięzca na boisku nr 1 (Mistrzostwa Świata) oraz przegrany na boisku nr 5 (Liga Narodów) zostają na swoim polu (pozostali awansują lub spadają). Remis – złoty gol. Wygrywa osoba, która po ósmym meczu wygra na boisku nr 1. Możemy wprowadzić dodatkową punktacje oraz miejsca:

-zwycięzca na boisku nr 2 – Mistrz Europy

-zwycięzca na boisku nr 3 – Puchar Ligi Mistrzów

-zwycięzca na boisku na 4 – Puchar Ligi Europy

-zwycięzca na boisku nr 5 – Puchar Ligi Narodów

Wskazówki organizacyjne turnieju 1×1

  • trener wcześniej przygotowuje karteczki do losowania (od 1 do 5). Zawodnik, który wylosuje daną cyfrę, rozpoczyna grę na wyznaczonym boisku.
  • zawodnicy sami sędziują mecze, nasz wpływ na przebieg turnieju jest ograniczony. Samodzielność i organizacja to jeden z kluczowych elementów, które możemy kształtować w formach treningowych opartych na grze.
  • wprowadzamy piłkę nogą z autu i rogu
  • zakaz gry rękami
  • po stracie bramki zawodnik od razu rozpoczyna grę
  • kluczowa jest dystrybucja piłek – zapasowe piłki przygotowane za bramkami, unikamy martwych punktów w treningów (oczekiwanie na piłki, częste przerwy).
  • po 4 meczu przerwa na picie
  • zawodnicy mają krótką przerwę w momencie, kiedy inni rozgrywają mecz na zasadzie złotej bramki (remis po regulaminowym czasie gry)
  • na bieżąco informujemy zawodników o upływającym czasie
  • zachęcamy dzieci do dryblingu, zwodów

Organizacja turnieju 2×2

Organizacja turnieju 2×2 zasadniczo nie różni się od gry 1×1. Ustawiamy 3 boiska (lub więcej, zależy od grupy). Możemy ustawić większe bramki, wprowadzić dodatkowe zasady (zawodnik bliżej bramki może łapać piłkę). Podczas gry 2×2 możemy popracować nad fundamentem gry – asekuracją w ofensywie i defensywie. Ze względu na mniejszą liczbę boisk rotacja zawodników jest mniejsza. Zwycięzcą turnieju jest drużyna, która po ósmym meczu wygra na boisku nr 1.

Dlaczego warto organizować miniturnieje na treningach?

  • dzieci kochają grać w piłkę!
  • wysoka intensywność, wszyscy są aktywni
  • mecze rozegrane na kilku boiskach, bez zbędnych przerw
  • rywalizacja indywidualna, drużynowa
  • ograniczona rola trenerów, dzieci samodzielnie sędziują, dbają o prawidłowe przejście między boiskami.
  • wszystkie sporne sytuacje rozwiązują sami zawodnicy
  • możemy zaobserwować kto jest liderem
  • trener reaguje tylko w skrajnych przypadkach (agresywne i nieodpowiednie zachowanie, brak możliwości rozwiązania spornej sytuacji przez zawodników).

Reasumując, miniturnieje na treningu to nie tylko dobra zabawa, rywalizacja indywidualna i drużynowa, ale także świetna okazja do kształtowania umiejętności współorganizacji turnieju, samodzielnego sędziowania, współpracy w zespole etc. Trener pełni rolę obserwatora, za wszystkie działania odpowiadają zawodnicy.

Przedstawiłem organizację turnieju 1×1 dla 10 zawodników, 2×2 dla 12 zawodników. Oczywiście, wymiary boisk, liczbę drużyn, zasady gry można dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb. Pomimo różnych zasad turniejów jedno jest pewne – trening będzie intensywni, a zapewniam Was że dzieci zapytają się nie raz – Trenerze, kiedy zagramy jeszcze raz mini turniej?

Wszystkiego dobrego, piątka!


Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!

Zajrzyj do mojego sklepu po więcej publikacji.

This will close in 0 seconds


Facebook Like Box provided by plumber orange county