Od dawna powtarzam, że małe gry to podstawowa forma treningu, zarówno dla najmłodszych dzieci, jak i juniorów. Gra po 11 na 11 w grupach dziecięcych mija się z celem. Podstawową małą grą jest 4 na 4, którą wykorzystuję już w pracy z przedszkolakami. Pamiętajcie, że wprowadzając dziecko w świat piłki nożnej, nie można kierować się wymaganiami i treściami przeznaczonymi dla piłki nożnej dorosłych. Dlaczego akurat 4 na 4?
Mecze w dużych grupach (8 na 8, 11 na 11) nie nadają się do prowadzenia zajęć z dziećmi. Na początku organizowałem takie mecze, ale szybko poszedłem po rozum do głowy. Dzieciaki więcej biegały za piłką, niż ją prowadziły, bramkarze często nie mieli nic do roboty. Nuda jak na wiejskim festynie. W swoich treningach kładę nacisk na małe gry na bramki. Jeszcze kilkanaście lat temu podwórka były pełne dzieciaków grających w piłkę. Wspólna gra z rówieśnikami była najlepszą nauką. Dziecko przychodziło do klubu w wieku 12-13 lat ukształtowane, na treningach było tylko doskonalenie umiejętności. Dzisiaj czasy są już inne, chyba gorsze, zajęcia ruchowe muszą być zorganizowane przez trenerów. Dzieciaki nie mają potrzeby wyjścia z kumplami na boisko. Problem nie występuje tylko w Polsce, ale także w innych krajach rozwiniętych (akurat Polska jest niedorozwinięta).
Dzieciom łatwiej jest opanować sytuację podczas małych gier. Charakter gry jest cały czas ten sam, gdyż dzieci grają w piłkę nożna tak jak chcą, bez ingerencji trenera. W grze 4 na 4 występują wszystkie techniczno-taktyczne elementy dużej gry. Możecie wykorzystać również inne małe gry (2 na 2, 3 na 3). Co najmniej, raz w tygodniu cała jednostka powinna być oparta na małych grach. Dzieciaki znudzone są ćwiczeniami ścisłymi, formami fragmentów gry, chcą grać w piłkę. Dajmy im pograć!
Zobacz również: Trening piłki nożnej – obwód stacyjny dla dzieci U12
Dzięki małej grze dzieci mają częsty kontakt z piłką, duży udział w grze, wykonują wiele strzałów do bramki. Gra jest przejrzysta, emocjonująca (krótka droga do bramki).
Dlaczego akurat 4 na 4?
- dzieci przeżywają pozytywne emocje związane z gra w piłkę nożną
- w małej grze występują wszystkie podstawowe sytuacje i elementy techniczno-taktyczne dużej gry
- 4 na 4 możemy wykorzystać w każdej kategorii wiekowej
- późniejsze przełożenie poznanych umiejętności techniczno-taktycznych na grę 11 na 11 przychodzi młodym graczom stosunkowo łatwo
Stwórzmy warunki do sukcesów! Ustawiam duże bramki, aby dzieci zdobywały jak najwięcej goli. Regularnie zmieniam bramkarza lub całkowicie z niego rezygnuję. Gra musi być dynamiczna, nie ma mowy o przestojach. Dzieciaki przeżywają emocje, radość z gry tak, jak wcześniej, w trakcie podwórkowej piłki nożnej.
Kilka wskazówek organizacyjnych:
-przy 8-10 graczach można zagrać na dwie bramki
-zorganizujcie kilka boisk, tak żeby każde dziecko grało
-przy liniach końcowych każdego boiska, ustawcie kilka piłek, które możecie wprowadzić w każdej chwili (tak, aby dzieci nie musiały niepotrzebnie biegać za wybitą piłką w grze)
-przed rozpoczęciem nowej gry, w celu rozluźnienia, można wprowadzić grę motywującą lub zadania ruchowe zręcznościowe
-wielkość boiska należy dostosować do wieku i umiejętności graczy
-stosujemy uproszczone przepisy gry
-w grupach zaawansowanych, możemy wprowadzić modyfikację gry 4 na 4 np. na 4 bramki, bez bramkarzy, gra bez przyjęcia, uderzenie do bramki tylko wybraną częścią stopy. Modyfikacji jest 109876, wszystko zależy od Twojej kreatywności.
Polecam wszystkim małe gry jako podstawową formę treningu. Nie stosujcie tylko ćwiczeń ścisłych, przeplatajcie je małymi grami, a zobaczycie jakie postępy poczynią zawodnicy. Połamania nóg!
Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!
Zajrzyj do mojego sklepu po więcej publikacji.