ćwiczenia oddechowe

 

W części końcowej lekcji stosujmy ćwiczenia uspakajające (oddechowe, rozluźniające). Poniżej opiszę tylko ćwiczenia oddechowe, które możecie wykorzystać w swojej lekcji. Część ćwiczeń ma swoje zastosowania również w fizjoterapii.

Czemu służą ćwiczenia oddechowe?

Celem ćwiczeń oddechowych jest nauczanie prawidłowego nauczania, zwiększenie wydolności oddechowej, uzyskanie prawidłowego rozwoju klatki piersiowej.

Najczęstszym błędem jest wciąganie brzucha, w czasie głębokiego wdechu. Aby tego uniknąć ćwiczący powinien położyć dłoń na nadbrzuszu i starać się oddychać tak, aby w czasie wdechu brzuch się uwypuklał, a w czasie wydechu-zapadał.

Wdech musi się odbywać zawsze przez nos, a wydech przez nos lub usta.

W ćwiczeniach oddechowych duże znaczenie ma odpowiedni dobór pozycji wyjściowych, które wpływają na pracę przepony, jak i na ruchy klatki piersiowej.

  • pozycja stojąca, półsiedząca, siedząca-ułatwiają pracę przepony
  • pozycja siedząca z pochyleniem tułowia w przód, leżenie tyłem-utrudniają pracę przepony

Prowadząc ćwiczenia oddechowe posługujemy się komendami regulującymi czas trwania poszczególnych faz oddychania. Rozpoczynamy ćwiczenia od głębokiego wydechu. Wdech wykonuje ćwiczący w rytmie na: raz, dwa a wydech w rytmie na: trzy, cztery, pięć. Na samym szczycie wydechu następuje pauza-bezdech trwający przeciętnie   3 sekundy (liczba powtórzeń od 6 do 8).

Przykłady ćwiczeń oddechowych


1. Pozycja półsiedząca z oparciem dla tułowia i kończyn górnych. Krótki wdech i długi wydech z wymawianiem spółgłosek.

2. Pozycja półsiedząca z oparciem dla tułowia i kończyn górnych. Wdech z uwypukleniem brzucha i skłonem głowy w tył-wydech z wciągnięciem brzucha i skłonem głowy w przód.

3. Pozycja półsiedząca z oparciem dla tułowia, ręce na karku. Wdech z uwypukleniem brzucha – wydech z wciągnięciem brzucha.

4. Leżenie tyłem, ręce ułożone na bokach klatki piersiowej. Wdech z lekkim skłonem tułowia w tył i z uwypukleniem klatki piersiowej-wydech ze skłonem głowy w przód i z naciskiem rękami na ściany klatki piersiowej.

ćwiczenia oddechowe

5. Leżenie tyłem, ręce wzdłuż tułowia. Wdech z wzniesieniem kończyn górnych przodem w górę-wydech z opuszczeniem kkg. przodem w dół.

ćwiczenia oddechowe2

6. Leżenie tyłem, ręce w bok. Wdech z uwypukleniem klatki piersiowej-wydech ze skrętem tułowia w lewo i przeniesieniem prawej ręki przed sobą aż do dotknięcia prawą ręką lewej ręki. Zmiana kierunku ruchu.

ćwiczenia oddechowe5

7. Leżenie tyłem, ręce wzdłuż tułowia. Wdech ze wzniesieniem rąk przodem w górę-wydech z opuszczeniem kkg. przodem w dół i przejściem do siadu skulonego.

ćwiczenia oddechowe4

8. Leżenie tyłem, ręce na karku, łokcie skierowane w przód. Wdech ze skierowaniem łokci w bok-wydech ze skłonem głowy w przód i skierowaniem łokci w przód.

ćwiczenia oddechowe6

9. Leżenie tyłem, ręce skrzyżowane na klatce piersiowej, nogi lekko zgięte, stopy oparte o podłoże. Wdech z wymachem rąk w górę na zewnątrz. Wydech z powrotem do pozycji wyjściowej.

ćwiczenia oddechowe7

10. Siad prosty. Wdech ze wzniesieniem rąk przodem w górę-wydech z opuszczeniem kkg. tyłem w dół.

ćwiczenia oddechowe8

11. Siad skrzyżny, ręce na karku, łokcie skierowane do przodu. Wdech ze skierowaniem łokci do tyłu i lekkim skłonem tułowia w tył-wydech ze skierowaniem łokci w przód i lekkim skłonem tułowia w przód.

ćwiczenia oddechowe9

12. Siad skrzyżny, dłonie na kolanach. Wdech ze skłonem tułowia w tył. Wydech ze skłonem tułowia w przód.

ćwiczenia oddechowe10

13. Wdech ze wzniesieniem rąk (pozycja wyjściowa-siad skrzyżny) przodem w górę-wydech ze skłonem tułowia w przód i opuszczeniem rąk.

ćwiczenia oddechowe11

14. Wdech z wymachem wyprostowanej lewej nogi i prawej ręki w tył (klęk podparty-pozycja wyjściowa). Wydech z powrotem do klęku podpartego i skłonem tułowia i głowy w przód.

ćwiczenia oddechowe12

15.  Stanie w rozkroku, ręce wzdłuż tułowia. Wdech ze wzniesieniem kkg. bokiem w górę. Wydech z opuszczeniem kkg. bokiem w dół, skłonem tułowia w przód i chwytem rękami okolicy kolan.

ćwiczenia oddechowe13

Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!

Zajrzyj do mojego sklepu po więcej publikacji.


Facebook Like Box provided by plumber orange county