Rodzic przyprowadzając swoje dziecko na trening, żywi wielką nadzieje, że jego jego/jej jedyny, najwspanialszy syn zostanie profesjonalnym piłkarzem. Nie ma w tym nic dziwnego. Nie mam jeszcze dzieci, ale jestem w stanie zrozumieć fascynację rodziców swoimi pociechami. Niestety, większość rodziców ocenia rozwój swojego dziecka poprzez osiągane przez nie wyniki. Wyniki meczów, które tak na prawdę nic nie odzwierciedlają, poza błędnym pojmowaniem piłki nożnej dzieci. Nie zapominajmy, że futbol dorosłych znacznie różni się od zabawy dzieci z piłką.
Wiele razy na blogu pisałem, że gra w piłkę nożna w klubie, szkole, czy na podwórku musi skupiać się tylko na potrzebach i zainteresowaniach dzieci, a nie na wynikach i mistrzostwie.
Często trenerów grup młodzieżowych rozlicza się po wynikach. Słabe wyniki=słaby trener.? Nic bardziej mylnego! Rodzice wywierają presję, chcą za wszelką cenę zobaczyć swoje dziecko, gdy wygrywa. Zupełnie jak w piłce nożnej dorosłych. Dzieciom przekazywane są idee, treści, które nawiązują do piłki nożnej dorosłych. Czasami aż do przesady. Każdy trener/rodzic powinien kierować się zdrowym rozsądkiem, nie zapominając o potrzebach dziecka. Sam niejednokrotnie motywuję swoich podopiecznych, podając przykład kariery Roberta Lewandowskiego. Nie widzę w tym nic złego, wręcz przeciwnie-dzieci potrzebują idoli sportowych, na których mogą się wzorować. Nie widzę potrzeby stosowania innych nawiązań do dorosłego futbolu.
Nigdy nie wywieram presji, dzieci grają swobodnie, bez stresu. Czasem presję wywierają rodzice, którzy przy linii bocznej potrafią skierować niewybredne komentarze w kierunku swojego dziecka. Opiekunowie mylą mecz piłki nożnej dzieci z piłką nożną w wersji dla dorosłych. Rodzice niekoniecznie muszą wiedzieć, że piłka nożna ma swoje własne cele i treści.
Jakie są różnice między piłką nożna dzieci oraz dorosłych?
Skoncentrowana na wyniku praca z dziećmi oraz młodzieżą powoduje szereg negatywnych konsekwencji. Wielu zawodników, którzy jako „wybitni” na etapie juniorów (lub młodszym) mają świetne wyniki, w późniejszych latach nie udaje się osiągnąć najwyższych możliwych rezultatów. Wielu graczy na progu dorosłego futbolu odwraca się od klubu, a nawet całkowicie od sportu. Dzieciaki za wcześnie męczone są taktyką, przez co zaniedbywane są w ten sposób ważne elementy sprawności dziecka, szczególnie koordynacyjne zdolności motoryczne.
Dzieci chcą grać w piłkę! W dawnym futbolu podwórkowym dzieci grały w piłkę według własnych zasad, tak jak chciały. W swoich treningach oferuję swobodną formę gry lub małe gry w piłkę nożną (podstawa każdej jednostki treningowej).
Zobacz również:
Małe gry w piłkę nożną jako podstawowy element jednostki treningowej
Wszechstronne szkolenie ruchowe to podstawa pracy z dziećmi. Piłka nożna dzieci różni się od piłki nożnej dorosłych. Wyniki są dla mnie nieistotne. Nie oznacza to, że nic nie wymagam od swoich zawodników. Wręcz przeciwnie, nie odpuszczam. Zdrowa rywalizacja jest jak najbardziej wskazana. Jednak należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Do dzieła!