Z czym kojarzą się balony? Oczywiście, z dzieciństwem. Szczęśliwym dzieciństwem. Czy wykorzystaliście balony podczas zajęć ruchowych? Jeśli nie, to najwyższa pora! Koszt kilkudziesięciu balonów to kilka złotych, czym prędzej leć do sklepu. Dzieciaki będą zachwycone. Kto nie lubi pobawić się balonami?:) Dołącz do magicznego świata gier i zabaw ruchowych. Wstęp wolny.

Przedstawiam kilka zabaw ruchowych z wykorzystaniem balonów. Każdą zabawę możesz dowolnie modyfikować, wszystko zależy od Twojej kreatywności!

Balonowa kraina różnorodności

Każdy uczeń ma balon w ręku. Ćwiczący podbijają balon jak najwyżej, wykonując przy tym różnorodne ćwiczenia:

-odbicie balona-siad skrzyżny-powrót do postawy swobodnej-odbicie balona

-odbicie balona-siad prosty-powrót do postawy swobodnej-odbicie balona

-odbicie balona tylko głową

-odbicie balona tylko kolanem

Kombinacji jest 457, a może nawet więcej. Przed ćwiczeniami, zawsze pompuję dodatkowe balony, żeby mieć dodatkowe sztuki, w razie jakby jakiś mały sadysta znęcał się nad swoim przyborem. Dzieci uwielbiają zajęcia z różnorodnymi przedmiotami, polecam jak najczęściej z nich korzystać. Tylko wtedy mamy gwarancję, że nasze zajęcia będą atrakcyjne dla uczestników.

Możemy wprowadzić rywalizację (odpada uczeń, którego balon dotknie podłożą), ale moim zdaniem nie jest ona potrzebna. Sama zabawa z balonem daję dużo frajdy.

Balonowy walc

Zabawę wykorzystałem podczas zajęć świetlicowych, po czym z sukcesem wykorzystałem ją podczas treningu piłki nożnej dzieci w wieku 8-10 lat.

Każda para dzieci ma do dyspozycji balon (umiarkowanej wielkości). Bez pomocy rąk dzieci muszą prowadzić balon we wszystkich kierunkach w obrębie wyznaczonego pola, stosując się do określonych zasad. Na początku zalecam dzieciom prowadzenie ramię/ramię, biodro/biodro, czoło/czoło, następnie grzbiet/grzbiet. Po chwili zwiększam tempo prowadzenia: powoli, szybkim krokiem, truchtem. Para, która upuści balon jest wyeliminowana.

Jeżeli widzę, że dzieci świetnie sobie radzą z zadaniem, modyfikuję stopień trudności, poprzez zmianę prowadzenia ramie/czoło, brzuch/ramię, ramię/biodro. Świetna zabawa!

gry i zabawy ruchowe z balonami

Zobacz również: Gry i zabawy ruchowe z wyobraźnią. Opowieści ruchowe – jestem na tak!

Przebij na drugą stronę

Uczniowie ustawieni po przeciwnych stron boiska. Na gwizdek, uderzają balony na drugą stronę boiska. Wygrywa zespół, który po zakończeniu zabawy będzie miał mniej balonów na swojej połowie.

gry i zabawy ruchowe z wykorzystaniem balonow

Balonowa siatkówka dla najmłodszych + muzyka = świetna zabawa dla maluchów!

Chyba nikt już nie ma wątpliwości, co do słuszności prowadzenia zajęć ruchowych z wykorzystaniem balonów. Zabawy możecie wykorzystać podczas lekcji z przedszkolakami, dziećmi ze szkoły podstawowej. A jeśli chodzi o starsze grupy, to wybór należy do Ciebie. Możecie spróbować, tylko uważajcie na gimnazjalną patologię.

Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!

Zajrzyj do mojego sklepu po więcej publikacji.


Facebook Like Box provided by plumber orange county