Pierwsze zajęcia z nową grupą są zawsze trudne. Przedszkolaki potrafią wykończyć każdego. Bez wyjątków. Muszę opanować 20 naładowanych Red Bullem dzieciaków. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Albo poprowadzę zajęcia na 110%, albo wypadam z gry. Daję radę, choć to wymaga wiele wysiłku, ale przede wszystkim dobrej organizacji. Nowa grupa to nowe wyzwania, ale także niezbędny powiew świeżości, ucieczka od rutyny, która zabija większość nauczycieli. Pierwsze zajęcia to istny bałagan na kółkach. Jak nad nim skutecznie zapanować?

Pierwsze zajęcia są zawsze stresujące zarówno dla dzieci, rodziców, jak i dla mnie. Dzieci nie wiedzą czego oczekują, rodzice chcą aby ich dzieci wypadły jak najlepiej, a ja dwoje się i troję, żeby cały ten bałagan ogarnąć. Szczerze, przed każdymi zajęciami odczuwam pozytywny stres, a to chyba dobrze? Nadal mi zależy, nadal chcę aby moje zajęcia były atrakcyjne i efektywne. Uciekam od rutyny, jak tylko potrafię, na razie z pozytywnym skutkiem.

Zajęcia z maluchami są specyficzne, musisz być przygotowany, nie ma miejsca na improwizację. Od razu otrzymujemy informację zwrotną od dziecka, czy zajęcia mu się podobają, czy jest nudno. Nie ma sensu robić dłuższej pogadanki w pierwszej części zajęć, gdyż dzieciaki nie usiedzą dłużej niż kilka minut. One chcą się ruszać, a nie słuchać „wujka”. Wstępne zasady tłumaczę im (bardzo krótko) w przerwach między zabawami. Niektórzy słuchają, inni biegają w drugim końcu boiska, nie zwracając na mnie uwagi. Niektóre dzieciaki są w „swoim” świecie, bawią się same, jakby nikogo nie było w najbliższym otoczeniu. Zdolność koncentracji u niektórych dzieci w wieku 4-6 lat jest na bardzo niskim poziomie. Przyjmij to wiadomości, i za wszelką cenę nie staraj się podporządkować sobie dziecka. TO na dłuższą metę przyniesie zupełnie odwrotny skutek. Pamiętaj, że Ty jesteś dla nich, a nie oni dla Ciebie.

gry i zabawu ruchowe z przedszkolakami

Zajęcia ruchowe z przedszkolakami opierają się głównie na grach i zabawach. Zajęcia powinny być atrakcyjne, z dużą dawką humoru, najlepiej jak sami będziecie brać w nich czynny udział. Jeśli udajesz, jesteś spalony. Dzieciaki szybko to wyczują. Dlatego zawsze staram się mieć pozytywne nastawienie. Oczywiście, są takie dni, że mam wszystkiego dość, dzieciaki mnie irytują, nie jestem zadowolony z moich treningów. Nie oszukujmy się, każdy ma gorsze dni w pracy.

Na pierwszych zajęciach zawsze jest dużo chętnych (czyt. około 20 osób). Pół biedy, jeśli trening prowadzi dwóch trenerów. Dzisiaj byłem sam „przeciwko” 18 ćwiczących. Nie było lekko. Starałem się zorganizować zabawy, aby każde dziecko brało w nich udział. Żadnych kolejek do ćwiczeń, żadne przestoje nie mają prawo bytu w zajęciach przedszkolaków. Dzieci nie będą stały w kolejce do ćwiczeń, nawet się nie obejrzysz, a rozmontują Ci trening. Tylko z Twojej winy.

Kilka wskazówek organizacyjnych w pracy z przedszkolakami:

  • zbierz grupę w jednym miejscu, KRÓTKO i zrozumiale tłumacz zabawy
  • bierz czynny udział w zajęciach
  • rób częste przerwy „na picie”. Przygotuj w tym czasie sprzęt do następnej zabawy
  • obserwuj dzieci, przechodź płynnie do kolejnych zabaw
  • przygotuj zabawy, w których będzie brało udział każde dziecko
  • nie skupiaj się na dziecku, które jest „we własnym świecie”. Tracisz w ten sposób czas na pozostałą grupę. Zawsze wybieram grupę.
  • miej przygotowany dodatkowy sprzęt, na wypadek gdyby pojawiły się nowe dzieci podczas treningu
  • trening przedszkolaków różni się od zajęć ruchowych z młodzieżą. Nie trzymaj się sztywno zasad treningu (brak podziału na część wstępną, główną i końcową)
  • zorganizuj małe gry pod koniec zajęć (nie dłużej niż 20 minut)
  • koniecznie zakończ trening radosny pożegnaniem

Praca z przedszkolakami wymaga cierpliwości. Dużo cierpliwości. Gdy macie nową grupę, na początku ZAWSZE jest bałagan. Duża rotacja dzieci, liczne grupy-jednej osobie ciężko jest nad tym wszystkim zapanować. Najlepiej, gdy przy grupie powyżej 15 osób, pomaga Ci drugi trener. Jeśli nie masz takiego komfortu, miej oczy dookoła głowy, nie przejmuj się początkowym bałaganem. Wszystko wykrystalizuje się dopiero po upływie 3-4 tygodni. Miłej zabawy, połamania nóg!


Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!

Zajrzyj do mojego sklepu po więcej publikacji.

This will close in 0 seconds


Facebook Like Box provided by plumber orange county