Wielu trenerów stara się za wszelką cenę prowadzić atrakcyjne jednostki treningowej. TO błąd. Zajęcia mają być efektywne. Przeskakiwanie z tematu na temat w perspektywie czasu nic nie da. Musisz dokładnie planować proces treningowy, chyba że jesteś wielbicielem Franciszka Smudy. Dziecko ma się nauczyć danego elementu technicznego. Sześćset powtórzeń w ciągu jednego miesiąca przyniesie lepsze skutki niż pięćdziesiąt powtórzeń co miesiąc. Pamiętaj, że wiek szkolny niesie ze sobą idealne predyspozycje do osiągania znaczących postępów w nauce techniki piłki nożnej podczas treningów. Nie zmarnujmy tego!

Zdolności koordynacyjne kształtujemy w każdym etapie nauczania. Nigdy nie jest za wcześnie, co najwyżej „za późno”. Na blogu wiele razy podkreślałem, jak ważną cechą motoryczną jest koordynacja ruchowa. Zapominalskich odsyłam do linku:

Kilka słów o koordynacji ruchowej…

Trening koordynacyjny służy przede wszystkim poszerzeniu doświadczeń ruchowych. Poniżej przedstawiam kilka ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych, dzięki którym możecie kształtować koordynacje ruchową:

Bieg cieni w lunaparku

Wyznaczamy pole gry, ustawiając na nim różne pomoce treningowe. Zawodnicy dobierają się w pary. Jeden z graczy przejmuje rolę lidera. Drugi ćwiczący porusza się w jego cieniu. Ustaw sprzęt sportowy, jak tylko chcesz. Bądź kreatywny!

trening pilki noznej-koordynacja ruchowa

Bieg cieni z piłką w lunaparku.

To nic innego jak park rozrywki z piłkami. Zawodnicy prowadzą piłkę nogą, przeskakując przez obręcze, trzymają piłkę między nogami. Po upływie 2 minut zmiana ról.

trening pilki noznej-cwiczenia koordynacyjne

Zobacz również: Jak przeprowadzić trening piłki nożnej z użyciem drabinki koordynacyjnej?

Pokonaj różne odległości

Rozmieszczamy na polu tory z tyczek – odległości między pojedynczymi tyczkami powinny być zróżnicowane. Jeśli nie macie tyczek, możecie użyć talerzyki. Każdy tor można pokonać, dotykając podłoża tylko raz między pojedynczymi tyczkami.

trening pilki noznej-koordynacja ruchowa zabawa

Prowadzenie różnych piłek

Ćwiczący prowadzą piłkę w polu. Na gwizdek, zawodnicy zatrzymują swoją piłkę, szukają innej i kontynuują prowadzenie.

prowadzenie pilki

Wyląduj na jednej nodze

Zawodnicy poruszają się po polu i przeskakują przez pachołki w biegu. Powinni wylądować tylko na jednej nodze i zatrzymać się na niej przez 2 sekundy. Możemy zalecić lądowanie na zmianę-raz na lewej, raz na prawej nodze.

ladowanie na jednej nodze

Zostań rycerzem

Ćwiczący poruszają się swobodnie po boisku. Na gwizdek dobierają się w pary i od tej pory poruszają się tylko na jednej nodze. Starają się popchnąć przeciwnika i zmusić go do postawienia drugiej stopy na ziemi. Jeśli im się to uda, zwycięski zawodnik otrzymuje 1 pkt. Na kolejny gwizdek, gracze poruszą się znów w dowolny sposób.

zostan rycerzem

Ale to nie wszystko… Więcej ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych możesz znaleźć w moim zestawie ćwiczeń „Jak zostać profesjonalnym piłkarzem”. Do każdego zestawu dołączam gratis 35 konspektów lekcji/treningu.

magiczny świat gier i zabaw ruchowych

This will close in 0 seconds


Facebook Like Box provided by plumber orange county