Gry i zabawy ruchowe można wykorzystać w każdym etapie nauczania. Jest to uniwersalna forma, która ma szereg zalet. A co najważniejsze-gry i zabawy ruchowe są atrakcyjne dla przedszkolaka, jak i seniorów. Przedstawiam gry  i zabawy ruchowe o charakterze orientacyjno-porządkowym. Wykorzystałem je podczas lekcji w szkole podstawowej oraz w treningach z przedszkolakami. Bo sprzątanie może być fajne!

gry i zabawy ruchowe orientacyjno porządkowe

Rozpoczynamy rozgrzewką, którą możecie znaleźć pod linkiem:

Gry i zabawy ruchowe jako podstawa rozgrzewki ogólnorozwojowej

Do zajęć potrzebne będą:

  • talerzyki
  • pachołki
  • szarfy
  • dobre chęci 😀

Gry i zabawy orientacyjno-porządkowe

„Sprzątanie świata”

Każdy z nas ma swoją ulubioną grę/zabawę, która sprawdza się w każdych warunkach. Nie inaczej jest z „Sprzątaniem świata”-nie było grupy/klasy której nie podobałaby się gra/zabawa.

Dzielimy uczniów na kilka zespołów (w zależności od liczby ćwiczących). Rozkładamy cały sprzęt jaki mamy do dyspozycji, możemy zrobić bałagan bez żadnych konsekwencji (wiecie, co mam na myśli). Na gwizdek, każdy uczestnik startuje i przynosi po 1 PRZEDMIOCIE do swojej dziupli. Musicie pilnować, aby uczestnicy nie brali więcej przedmiotów (często próbują oszukiwać :D). Wygrywa drużyna, która zbierze więcej rzeczy w swojej dziupli.

W kolejnej rundzie dodajemy punktację za każdy przedmiot.

-talerzyk 1 pkt

-pachołek 2 pkt

-szarfy 3 pkt

gry i zabawy orientacyjno porzadkowe

„Piraci z Karaibów”

Zamieniamy boisko szkolne na statek. Zabawa przeznaczona dla młodszych grup. Na komendę „dziób”, dzieci biegną na początek boisko, „lewa” do lewej strony etc. Podczas zabawy coraz szybciej wypowiadamy komendy, możemy stosować „zmyłki” np. poruszać się w stronę dzioba, wykrzykując „burta”. W starszych grupach, uczniowie prowadzą, kozłują piłkę (w zależności od dyscypliny).

gry i zabawy orientacyjne

„Duch zespołu”

Wszyscy uczestnicy poruszają się swobodnie po sali (różne formy ruchu-bieganie, skoki obunóż, jednonóż etc). Prowadzący jako „żywy stoper” chodzi lub biega po sali. W międzyczasie nauczyciel daje zadanie, które uczniowie muszą wykonać, zanim dobiegnie od do ściany. Jeżeli zadanie zostanie zrealizowane, wówczas nauczyciel wykonuje określone ćwiczenia (pompki, przysiady), jeśli nie-zadanie realizują uczniowie.

magiczny swiat gier i zabaw ruchowych

Dzieci uwielbiają rywalizację z trenerem. Wybieramy proste zadanie do wykonania np. wszyscy przyjmują pozycję siadu skrzyżnego, stoją nieruchomo etc. Staramy się, aby raz dzieci wygrały, innym razem my zwyciężamy. Jeżeli grupa jest zaawansowana, zalecam stosować coraz trudniejsze zadania (łączenie się w pary, łączenie się w grupy).

This will close in 0 seconds


Facebook Like Box provided by plumber orange county