Czas odpocząć od piłki nożnej (ile można?), teraz skręcamy w kierunku siatkówki. Nawet małe dziecko wie, że piłka siatkowa to przede wszystkim odbicia górne i dolne. Skupimy się dzisiaj na tych pierwszych. Wpis skierowany jest dla osób, które prowadzą zajęcia z grupami początkującymi oraz średniozaawansowanymi. Każde ćwiczenie, zabawę możecie dowolnie modyfikować. Wszystko zależy od Waszej kreatywności, warunków oraz poziomu zaawansowania ćwiczących.
Kilka słów na wstępie. Jeżeli chcemy nauczyć odbicia sposobem górnym, to ile na to treningów poświęcamy? Chciałbym to przewidzieć, ale wróżką nie jestem (szkoda!), wszystko zależy od poziomu zaawansowania grupy. Ale wiem jedno-ćwiczę dany element, póki nie zobaczę postępów u moich podopiecznych. Czy 4, 5, 10 jednostek treningowych z tego samego tematu jest nudne? Być może, ale cel jest zrealizowany (nauka odbicia sposobem górnym). Oczywiście, wplatam inne elementy techniczne, różne cele szczegółowe, ale dążę do celu głównego.
Wielu młodych nauczycieli stara się podczas jednej lekcji nauczać wiele elementów technicznych z danej dyscypliny sportowej. Treningi są dynamiczne, urozmaicone, atrakcyjne dla uczniów, prawda? Ale czy z punktu szkoleniowego, takie zajęcia mają sens? Co dziecko z nich zapamięta? Gwarantuję wam, że niewiele. Jeszcze gorzej, jak następna lekcja będzie w ogóle z innej beczki, o zupełnie innej tematyce.
Powtarzać, powtarzać i jeszcze raz powtarzać. To tyczy się również moich lekcji. Jeśli w poniedziałek przeprowadzicie lekcje z siatkówki (odbicia górne), w środę z koszykówki (kozłowanie), w piątek z piłki nożnej (uderzenie z prostego podbicia) to jest atrakcyjnie dla uczniów, prawda? W tygodniu mają trzy różne dyscypliny, ale to nie gwarantuje że opanują podstawowe zagadnienia techniczne. Jeden cel jest zrealizowany (promowanie aktywności fizycznej), drugi (opanowanie elementu technicznego) już niekoniecznie. Oczywiście, celów jest znacznie więcej, ale znacie je doskonale, więc daruję sobie ich opis.
Ćwiczymy, ćwiczymy, ćwiczymy i jeszcze raz ćwiczymy 🙂
Jaka jest prawidłowa technika odbicia sposobem górnym?
Postawa wysoka charakteryzuję się ustawieniem nóg w lekkim wykroku, stopy rozstawione na szerokość barków. Nogi nieznacznie ugięte w stawach kolanowych, tułów pochylony lekko do przodu (przez małe załamanie w biodrach), równomiernie rozłożony ciężar ciała. Ramiona ugięte w stawach łokciowych trzymamy swobodnie przy tułowiu. Dłonie, odchylone w kierunku grzbietowym, luźno rozstawione palce, kciuki skierowane do siebie i nieco ku górze, trzymamy na wysokości klatki piersiowej.
Kontakt z piłką następuje po przyjęciu opisanej wyżej postawy. Odbicie piłki następuje poprzez płynny ruch w stawach skokowych, kolanowych oraz skoordynowaną pracą tułowia i ramion.
Pamiętaj
Ruch wyprostny całego tułowia oraz rąk w stawach łokciowych, jest tym obszerniejszy, im większa jest odległość, na którą podajemy piłkę. Po odbiciu piłki dłonie wracają do pozycji wyjściowej.
Najprostsze ćwiczenia dla grupy „raczkującej” (ułożenie rąk w tzw. koszyczku etc) znajdzie w poprzednim wpisie:
Nauka odbicia sposobem górnym
Ćwiczenia, które znajdziecie poniżej są dla grupy, która miała przynajmniej kilka lekcji z zakresu odbicia górnego. Ćwiczący przyjmują prawidłową postawę ciała, z odpowiednim ułożeniem rąk do odbica. Najczęściej ćwiczymy odbicia sposobem górnym w parach, przez siatkę czy z rozegraniem na „3”. Jest to jak najbardziej ok, warto jednak spróbować czasem „innych” ćwiczeń, a nawet zabawy. Poniższe ćwiczenia urozmaicają lekcje, niektóre pewnie doskonale znacie. Czekam na Wasze propozycje, wpis będzie w cały czas aktualizowany.
Odbicia sposobem górnym – ćwiczenia:
Ćwiczenia wprowadzające do odbicia górnego
Ćwiczący ustawiają się w parach w odległości 4 m, jedno dziecko ma piłkę. Dziecko odbija piłkę sposobem górnym, a gdy piłka znajdzie się w martwym punkcie, zarówno osoba która rzuciła piłkę, jak i drugie dziecko bez piłki muszą wykonać:
- klaśnięcie
- klaśnięć za plecami
- klaśnięcie z przodu i tyłu
- klaśnięcie w uda
- przysiad
- okrzyk
- i co tylko sobie zamarzycie.
Odbicia przez siatkę, o ścianę
Ćwiczący przebija przez siatkę (1), podchodzi ściany, odbija (2), do drugiej ściany (3), i przebija ponownie przez siatkę (4), wraca na koniec rzędu (5). Zwracamy uwagę na odpowiednie odstępy – rozpoczęcia ćwiczenia (1) następuję gdy wcześniejszy zawodnik odbija drugi raz o ścianę (3). W ten sposób minimializujemy ryzyko przypadkowego uderzenia piłki zawodnika nr 1 w ćwiczącego nr 2. Bezpieczeństwo to podstawa 🙂
Odbicia górne ćwiczenia z siatką
Ćwiczący ustawieni są na linii końcowej boiska (każdy z piłką). Zawodnicy przemieszczają się do przodu, podbijając piłkę nad głową w pozycji odbicia górą, aż dochodzą do siatki, skąd wracają, idąc tyłem i cały czas podbijają piłkę.
II wersja ćwiczenia
Zawodnicy stoją na lini końcowej boiska, po obu jej stronach (każdy ma piłkę). Ćwiczący podbijają piłkę nad głową, przemieszczają się w przód, aż dochodzą do siatki. Kładą piłkę na podłożu, przechodzą pod siatką, biorą piłkę zostawioną przez partnera i powtarzają ćwiczenie, aż dojdą do linii końcowej boiska. Na linii końcowej wykonują wysokie odbicie, obracają się przodem do siatki o wykonują ponownie ćwiczenia.
Zabawa „Traf w wyznaczone pole”
Uczniowie ustawienie na jednej połowie. Na drugiej połowie rysujemy pola, w które muszą trafić uczniowie. Stosujemy różną punktację w zależności od pola. Uczniowie po kolei odbijają piłkę (nad siatką) w pola. Wygrywa uczeń, który zdobędzie największą ilość punktów.
Odbicia górne „na trzy” do celu
Ćwiczenie analogiczne do poprzedniej zabawy, z tym że wyznaczamy jeden cel. Odbicie górne do partnera, powrotne oddanie piłki, przebicie piłki sposobem górnym w wyznaczony cel.
Odbicie w parach ze zmianą miejsca
Ćwiczenia w parach, ustawienie jak na rysunku. Zawodnik z piłką (czerwony) odbija sposobem górnym do zawodnika białego, po odbiciu zawodnik białem porusza się krokied dostawnym do następnego pachołka/talerzyka. Zawodnik czerwony odbija piłkę w wyznaczonym kierunku do zawodnika białego. Po kilku odbiciach zmiana ról.
Nauczyciel też człowiek, też gra 😀
Uczniowie ustawieni w kole z nauczycielem w środku. Nauczyciel odbija piłkę kolejno do każdego ćwiczącego na obwodzie koła. Ćwiczący ustawieni na obwodzie odbijają piłkę do nauczyciela sposobem górnym. Jeśli w grupie jest zaawansowany zawodnik to może nas zmienić, chyba że chcecie sami odbijać jak najdłużej 😀
Przedstawiłem Wam 7 prostych ćwiczeń i jedną zabawę. Macie pomysły na kolejne ćwiczenia, piszcie na mejla lub na FB, nie obrażę się jeśli dacie znać na Twittera. Chcesz być stale z mną w kontakcie? Zapisz się do newslettera, a na pewno nie pożałujesz. Widzimy się wkrótce!