Już starożytni mędrcy zwracali szczególną uwagę na kształtowanie koordynacji ruchowej już od najmłodszych lat życia. Niektórzy teoretycy twierdzą, że najlepszy okres do kształtowania ww. cechy motorycznej zaczyna się od 10. roku życia. Ale jak to często bywa, praktyka ma niewiele wspólnego z teorią. I dobrze. Najprostsze ćwiczenia koordynacyjne już wprowadzam u dzieci w wieku przedszkolnym. A efekty? Nie trzeba długo czekać na pierwsze postępy. Przedstawiam przykładowe ćwiczenia koordynacyjne, które wykorzystałem na lekcji z klasą III szkoły podstawowej.

Lekcję przeprowadziłem w małej sali gimnastycznej, liczba uczniów 25 (liczebność klas woła o pomstę do nieba), chłopcy i dziewczęta. Rozgrzewki nie będę wam opisywał, bo to głównie gry i zabawy ruchowe o charakterze ożywiającym, potem ćwiczenia ogólnorozwojowe z elementami koordynacji ruchowej (klaśnięcie etc). Więcej możecie poczytać w moim archiwalnym wpisie:

Gry i zabawy ruchowe jako podstawa rozgrzewki ogólnorozwojowej

Jeżeli chcecie przeprowadzić koordynacje ruchową w innym etapie nauczania, pamiętajcie że ćwiczenia koordynacyjne wykonujemy zawsze w części wstępnej lub w pierwszej fazie części głównej, gdzie koncentracja uczniów jest największa. W swojej lekcji zastosowałem proste ćwiczenia, wprowadzające do szeroko pojętej tematyki związanej z koordynacją ruchową.

Jeżeli chcesz więcej poczytać o koordynacji ruchowej, koniecznie zajrzyj tutaj.

Uczniów podzieliłem na dwie grupy. Jedna zajęła stanowisko przy drabince koordynacyjnej, druga przy ułożonych talerzykach. Intensywność zajęć ruchowych jest na wysokim poziomie, każde dziecko aktywnie uczestniczy w lekcji. Co ważne, nie ma żadnych przestojów, lekcja jest płynna, nawet pomimo ćwiczeń-jest atrakcyjna dla uczestników.

Ćwiczenia na drabince koordynacyjnej:

Podskoki:
obunóż w przód

trening-piłki-nożnej-ćwiczenia-z-użyciem-drabinki-koordynacyjnej3-300x74 (1)

naprzemianstronne LN i PN

trening-piłki-nożnej-ćwiczenia-z-użyciem-drabinki-koordynacyjnej2-300x75

obunóż-LN-obunóz-PN-obunóż-LN

trening-piłki-nożnej-ćwiczenia-z-użyciem-drabinki-koordynacyjnej5-300x69

obunóż-rozkrok-obunóż

trening-piłki-nożnej-300x136

Do każdego dziecka podchodzę indywidualnie. Do ćwiczeń dodaję klaśnięcie w dłonie, co skutecznie utrudnia zadanie, zwłaszcza w ostatniej modyfikacji (obunóż-rozkrok-obunóż).

Zapomniałem o najważniejszym…  Zwracamy uwagę jak dzieciaki wykonują ćwiczenia, większość skacze na całych stopach. PODSKOKI TYLKO NA ŚRÓDSTOPIU, to samo tyczy się biegania. Warto na to zwracać uwagę już od najmłodszych lat, bo czasem dzieciaki tupią jak słonie. Dosłownie.

Druga grupa wykonuje w tym czasie mini tor zwinnościowy. Ustawienie tak jak na rysunku.

tor zwinnosciowy
Nie przegap: Bezpieczne zajęcia ruchowe, czyli jak nie dać się zwariować
 

Uczniowie wykonują: bieg przodem-tyłem-przodem (zielone talerzyki), przy czerwonych talerzykach podskoki odstawno-dostawne (w lewo, prawo). Po kilku rundach dodaję klaśnięcie w dłonie, zarówno przy pierwszych talerzykach jak i drugich. Jeśli macie więcej miejsca, możecie dodać kolejne talerzyki. Ja niestety takiej możliwości nie miałem. Ćwiczenie jest na tyle dynamiczne, że podczas jego trwania dodawałem modyfikacje, których jest cała masa. Wszystko zależy od waszej kreatywności.

Wkrótce przeprowadzę podobną lekcje w klasie III z zakresu koordynacji. Mam nadzieje, że ww. ćwiczenia wykorzystacie w swoich lekcjach. Jeśli macie pytania, śmiało piszcie.

Ale to nie wszystko… Więcej ćwiczeń piłkarskich, gier i zabaw ruchowych możesz znaleźć w moim zestawie ćwiczeń „Jak zostać profesjonalnym piłkarzem”. Do każdego zestawu dołączam gratis 35 konspektów lekcji/treningu.

magiczny świat gier i zabaw ruchowychFacebook Like Box provided by plumber orange county