trening piłki nożnej

W pracy z najmłodszymi grupami (poniżej 12 roku życia) najczęściej stosuję ćwiczenia oswajające z piłkami, wszelkiego rodzaju prowadzania piłki wybraną częścią stopy. Dziecko powinno mieć jak najczęstszy kontakt z piłkami, dlatego dobieram ćwiczenia, które maksymalnie angażują zawodników w zajęcia. Poniżej przedstawiam ćwiczenia, które wykorzystałem w najmłodszej grupie (4-6 lat) oraz podczas zajęć pozalekcyjnych z  uczniami klas I-III szkoły podstawowej.

Trening piłki nożnej dla najmłodszych – prowadzenie piłki ze zmianą kierunku biegu

Ustawiamy pachołki, tworząc tzw. bramki. Zadaniem każdego dziecka jest prowadzenie piłki pomiędzy „bramkami”. Po kilku powtórzeniach zmniejszamy odległość między pachołkami, tak żeby „bramka” była coraz węższa. Możemy dodać utrudnienie-za dotknięcie piłką pachołka – 5 przysiadów.

trening piłki nożnej - prowadzenie piłki

Modyfikacja: prowadzenie piłki między pachołkami, uderzenie piłki do bramki. Po uderzeniu, dalsze prowadzenie piłki.

trening piłki nożnej

Zawodnicy ustawieni w dwóch rzędach. Prowadzenie piłki między pachołkami, slalom, powrót slalomem, po przekroczeniu „bramek” uderzenie piłki do bramki. Możemy wprowadzić element rywalizacji, ale tylko w starszych grupach.

trening piłki nożnej dla najmłodszych - prowadzenie piłki

Ustawiamy pachołki na całych boisku, tworząc „bramki”. Uczniowie prowadzą piłkę pomiędzy pachołkami. Dzieci liczą głośno ilość „zaliczonych” bramek.

Modyfikacja ćwiczenia-zaliczone bramki, gdy uczestnik:

-przetoczy piłkę podeszwą bokiem

-przetoczy piłką podeszwą przodem

-przetoczy podeszwą tyłem

Wszystko zależy od Waszej kreatywności, w jaki sposób uczniowie „zaliczą” bramki.

trening piłki nożnej - prowadzenie piłki ze zmianą kierunku

Zabawa „Strażnik”

Zawodnicy z piłkami starają się „zaliczyć” jak najwięcej bramek. Zawodnicy bez piłek poruszają się po boisku, gdy staną pomiędzy pachołkami-bramka jest zablokowana, a zawodnicy z piłka muszą prowadzić piłkę do innych wolnych bramek. Po kilku minutach zmiana „strażników”.

trening piłki nożnej-prowadzenie piłki

Ćwiczący prowadzą piłkę sposobem wybranym przez trenera, przy pachołku wykonują zwód (zamach nad piłką) i zmieniają kierunek biegu.

prowadzenie piłki ze zmianą kierunku biegu


Ale to nie wszystko… Więcej ćwiczeń piłkarskich, gier i zabaw ruchowych możesz znaleźć w moim zestawie ćwiczeń „Jak zostać profesjonalnym piłkarzem”. Do każdego zestawu dołączam gratis 35 konspektów lekcji/treningu.

magiczny świat gier i zabaw ruchowychFacebook Like Box provided by plumber orange county