W pracy z najmłodszymi grupami (poniżej 12 roku życia) najczęściej stosuję ćwiczenia oswajające z piłkami, wszelkiego rodzaju prowadzania piłki wybraną częścią stopy. Dziecko powinno mieć jak najczęstszy kontakt z piłkami, dlatego dobieram ćwiczenia, które maksymalnie angażują zawodników w zajęcia. Poniżej przedstawiam ćwiczenia, które wykorzystałem w najmłodszej grupie (4-6 lat) oraz podczas zajęć pozalekcyjnych z uczniami klas I-III szkoły podstawowej.
Trening piłki nożnej dla najmłodszych – prowadzenie piłki ze zmianą kierunku biegu
Ustawiamy pachołki, tworząc tzw. bramki. Zadaniem każdego dziecka jest prowadzenie piłki pomiędzy „bramkami”. Po kilku powtórzeniach zmniejszamy odległość między pachołkami, tak żeby „bramka” była coraz węższa. Możemy dodać utrudnienie-za dotknięcie piłką pachołka – 5 przysiadów.
Modyfikacja: prowadzenie piłki między pachołkami, uderzenie piłki do bramki. Po uderzeniu, dalsze prowadzenie piłki.
Zawodnicy ustawieni w dwóch rzędach. Prowadzenie piłki między pachołkami, slalom, powrót slalomem, po przekroczeniu „bramek” uderzenie piłki do bramki. Możemy wprowadzić element rywalizacji, ale tylko w starszych grupach.
Ustawiamy pachołki na całych boisku, tworząc „bramki”. Uczniowie prowadzą piłkę pomiędzy pachołkami. Dzieci liczą głośno ilość „zaliczonych” bramek.
Modyfikacja ćwiczenia-zaliczone bramki, gdy uczestnik:
-przetoczy piłkę podeszwą bokiem
-przetoczy piłką podeszwą przodem
-przetoczy podeszwą tyłem
Wszystko zależy od Waszej kreatywności, w jaki sposób uczniowie „zaliczą” bramki.
Zabawa „Strażnik”
Zawodnicy z piłkami starają się „zaliczyć” jak najwięcej bramek. Zawodnicy bez piłek poruszają się po boisku, gdy staną pomiędzy pachołkami-bramka jest zablokowana, a zawodnicy z piłka muszą prowadzić piłkę do innych wolnych bramek. Po kilku minutach zmiana „strażników”.
Ćwiczący prowadzą piłkę sposobem wybranym przez trenera, przy pachołku wykonują zwód (zamach nad piłką) i zmieniają kierunek biegu.
Ale to nie wszystko… Więcej ćwiczeń piłkarskich, gier i zabaw ruchowych możesz znaleźć w moim zestawie ćwiczeń „Jak zostać profesjonalnym piłkarzem”. Do każdego zestawu dołączam gratis 35 konspektów lekcji/treningu.