Turniej mikołajkowy organizowany przez Akademię Futbolu przeszedł do historii. 1/3 zespołów była moja, dwoiłem się i troiłem, żeby każdej grupie poświęcić tyle samo czasu. Zabawa dla dzieciaków trwała od 9:00 do 16:00. Od około 14:00 nie wiedziałem jak sie nazywam, dzieciaki potrafią wykończyć, a roszczeniowi rodzice jeszcze… Nie, nie będę kończył. Całe popołudnie przespałem, nawet nie miałem siły zjeść obiadku (przegrzebki w sosie rakowym i puree z batatów). Dzisiaj przedstawię Wam trening, który przeprowadziłem z rocznikiem 2008-2009 (tuż przed samym turniejem). Koordynacji ruchowej i prowadzenia piłki nigdy za wiele!
Dla zapominalskich – kilka słów o prowadzeniu piłki i koordynacji ruchowej…
Prowadzenie piłki jest podstawowym elementem techniki piłki nożnej, który należy szkolić od najmłodszych lat. Wprawdzie we współczesnym futbolu znaczenie tego elementu zmalało i często jego zastosowanie jest negowane, to jest ono ciągle konieczne i przydatne w wielu fragmentach gry. Skuteczność prowadzenia piłki zależy od:
- poziomu technicznego opanowania ruchów z piłką
- wykorzystanie warunków zewnętrznych, sposobu krycia
- trafności decyzji
- zdolności spostrzegania, przewidywania, koordynacji ruchowej
Pamiętaj, że prowadzenie piłki jest środkiem do osiągnięcia celu, a nie podstawowym celem gry.
Wyróżniamy prowadzenie piłki po linii prostej: wewnętrzną częścią stopy, prostym podbiciem, zewnętrznym podbiciem, po linii łamanej i krzywej: wewnętrzną częścią stopy, wewnętrznym podbiciem, zewnętrznym podbiciem.
Jakie są najczęstsze błędy przy prowadzeniu piłki?
-zbyt dalekie wypuszczenie piłki,
-wzrok skupiony tylko na piłce,
-dotykanie piłki ręką (dzieci w wieku 4-6 lat),
-nadmierny wyprost palców,
-zbyt wolne prowadzenie.
Koordynacja ruchowa jest jedną z cech motorycznych, określających zdolność do wykonywania złożonych ruchów w tym samym czasie. Często definiuje się ją jako połączenie zwinności oraz szybkości.
Z jakich elementów składa się koordynacja ruchowa?
a) zwinność
b) zręczność
c) czucie czasu i przestrzeni
d) pamięć ruchowa
Po krótkiej teoretycznej przypominajce przechodzimy do części praktycznej. Zajęcia powinno prowadzić dwóch trenerów – jeden do obserwowania dzieciaków przy ćwiczeniach z koordynacji, drugi do korygowania błędów przy zadaniach z prowadzeniem piłki. Jeśli jesteście sami, to musicie sie rozdwoić, skopiować, lub tak ustawić na boisku, żebyście wszystkich i wszystko widzieli jak na wyciągniecie ręki. Trening należy dostosować do liczby uczestników, ich umiejętności oraz warunków bazowych.
Trening piłki nożnej – prowadzenie piłki wybranym sposobem + koordynacja ruchowa
Jaki sprzęt sportowy potrzebujemy do treningu?
-piłka dla każdego, pachołki, talerzyki, znaczniki, drabinki koordynacyjne, przenośne bramki.
Przedstawione ćwiczenia możecie zastosować również w innych dyscyplinach (koszykówka, piłka ręczna – kozłowanie, unihokej – prowadzenie piłeczki).
Rozgrzewka 10′
Dzielimy zawodników na 3 rzędy. Do pierwszego talerzyka trucht, do drugiego – ćwiczenia:
-krążenia ramion (naprzemianstronne, obustronne, przód, tył)
-skipy
-podskoki
-marsz na czworaka, w podporze tyłem
-inne ćwiczenia ogólnorozwojowe
Berek leżący 5′
Opis zabawy:
- uczniowie kładą się przodem (na brzuchu) w odpowiednich odstępach od siebie
- jedna osoba jest berkiem
- kolejna wybrana osoba jest uciekającym
- berek próbuje złapać uciekającego
- uciekający, by uchronić się przed złapaniem kładzie się obok leżącego ucznia
- były uciekający leży, a w tym czasie były leżący wstaje i ucieka przed berkiem.
Zabawę zaczerpnąłem z bloga SporttoPestka. Oczywiście, berka można zmodyfikować (zamiast leżenia przodem – siad skrzyżny, siad prosty etc). Więcej berków znajdziecie w moich dwóch najpopularniejszych wpisach na blogu:
Gry i zabawy ruchowe jako podstawa rozgrzewki ogólnorozwojowej
Gry i zabawy ruchowe – znasz wszystkie rodzaje berków?
Koordynacja ruchowa + prowadzenie piłki 10′
Jeden rząd ma piłki, na sygnał – biały zawodnik wykonuje ćwiczenie na drabince koordynacyjnej, zielony prowadzi piłkę do drabinki. Następuje przekazanie piłki – biały zawodnik przejmuje piłkę, prowadzi piłkę na koniec przeciwnego rzędu. Zawodnik zielony po przekazaniu piłki, wykonuje ćwiczenia na drugiej drabince. Kształtujemy koordynację ruchowej oraz prowadzenie piłki w jednym ćwiczeniu. Możemy ćwiczyć prowadzenie piłki wybraną częścią stopy (prostym podbiciem, podeszwą, wewnętrzym podbiciem). Ćwiczenia na drabince koordynacyjnej znajdziecie pod linkiem:
Jak przeprowadzić trening piłki nożnej z użyciem drabinki koordynacyjnej?
Prowadzenie piłki ze zmianą pozycji 10′
Druga grupa ćwiczy prowadzenie piłki w ustawieniu jak na ilustracji. Na gwizdek zawodnicy zmieniają pozycje zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Po kilku rundach zmieniamy sposób prowadzenia piłki. Ważne jest aby dzieci prowadziły piłkę po gwizdku, w innym przypadku ustawienie rozsypie się nam jak talia z kart. Prowadzenie piłki: prostym podbiciem prawą nogą, prostym podbiciem lewą nogą, wewnętrzną częścią stopy PN, LN, podeszwą bokiem PN, podeszwą bokiem LN, podeszwą tyłem PN, podeszwą tyłem LN. Po kilku minutach możecie zmienić kierunek biegu, ale nie jest to konieczne. Chyba, że macie więcej czasu na ćwiczenie, każde urozmaicenie jest na plus.
Mecz piłki nożnej 15′
Na ostatnim treningu obecnych było 24 dzieciaków. To dużo. Dlaczego piłka nożna dzieci całkowicie różni się od wersji dla dorosłych? Nie ma sensu rozgrywać mecz na dużym boisku z kilku powodów:
-dzieciaki mają mały kontakt z piłką
-większość stoi, gra zazwyczaj tylko kilku wybrańcow
-mała intensywność
-częste zmiany
-bezrobotni bramkarze
-nuda
Dzielę boisko na dwie połowy, gra 5×5 lub 6×6. MAŁE GRY to PODSTAWA KAŻDEGO TRENINGU. Zawsze mam przy sobie 2-3 zapasowe piłki, które wprowadzam do gry (dzieciaki nie biegają za piłką, która wyjdzie za linię boczną). Dzięki temu gra jest dynamiczna, intensywna, a dzieci mają częsty kontakt z piłką.
W części końcowej dzieci ustawiają się na zbiórce, robimy KRÓTKIE podsumowanie treningu, chwalimy najlepsze zagrania oraz wyróżniamy zawodników. Oczywiście, obowiązkowa „piąteczka” z trenerem 🙂
Ale to nie wszystko… Więcej ćwiczeń piłkarskich, gier i zabaw ruchowych możesz znaleźć w moim zestawie ćwiczeń „Jak zostać profesjonalnym piłkarzem”. Do każdego zestawu dołączam gratis 35 konspektów lekcji/treningu.