Naszym obowiązkiem jest nauczyć dzieci współpracy (wynika to z Podstawy Programowej). Siłą rzeczy, na każdej lekcji uczymy współpracy, tylko czy dzieci są tego świadome? Umiejętność kooperacji jest tak samo ważna jak np. kozłowanie piłki, czy odbicie sposobem górnym – za jedno i drugie zadanie uczeń może otrzymać ocenę. Dzisiaj przedstawię Wam gry i zabawy ruchowe, w których pierwszoplanową rolę odgrywa współpraca. 

Obecnie prowadzę lekcję wychowania fizycznego w klasach IV i VI szkoły podstawowej. Grupy są różne – niektóre klasy są zżyte, bez problemów wychowawczych, a zdarzają się uczniowie, którzy nie potrafią i nie chcą współpracować z innymi.  Podziały, konflikty z podwórka, spory między rodzicami – to tylko niektóre problemy, z którymi musi borykać się polski nauczyciel. W niektórych grupach bardzo ciężko o jakąkolwiek współpracę. Część osób jest izolowana, przez co praca jest trudna, wyczerpująca psychicznie. Tutaj skupiam się głównie na PRÓBIE współpracy, nauka umiejętności technicznych z różnych dyscyplin sportowych schodzi na dalszy plan. Co z tego, że dzieciaki opanują kozłowanie piłki, rzut do kosza, odbicie sposobem górnym, jak nie będą potrafiły współpracować w grupie? Wszystko ma priorytety, niestety.

Tak, czasami mam dość, wkurza mnie to że zamiast uczyć, wprowadzać nowe elementy sportowe, muszę koncentrować się na rozwiązywaniu problemów wychowawczych. Tak, jestem nauczycielem, i to mój obowiązek. Ale jakim kosztem? Często przenoszę pracę do domu, włącza mi się syndrom tzw. mądrych schodów (dopiero na schodach wiem, co miałem powiedzieć uczniom w trakcie zajęć lub tuż po dzwonku). TO kosztuje zbyt wiele emocji, nie potrafię się od tego odciąć, włączyć magiczny przycisk „off”. Żonka zawsze podnosi mnie na duchu:-„W końcu to tylko praca, Piotrek, daruj sobie. Nie ma co się przejmować, odpuść” Chyba każdy z nas ma chwilę słabości, moment w którym zadaje sobie pytanie – czy nadal chcę to robić? Na szczęście, stany zwątpienia szybko mijają, gdy podchodzi do mnie uczeń po lekcji/treningu i mówi: – „super gra trenerze, zagramy na następnym treningu w tym samym ustawieniu (gra na 4 bramki)? Najlepiej się w tym czuję, super było”. Ten jeden gest, ta jedna opinia, od razu podnosi na duchu.

Trochę mojej historii, przejdźmy do creme de la creme, czyli gier i zabaw ruchowych opartych na współpracy.

Gry i zabawy ruchowe oparte na współpracy:

Berek lawina

Berek chwyta złapanego za rękę i gonią kolejne osoby, aż do wyłapania wszystkich uczestników. Dzieciaki muszą ze sobą współpracować, ustalić strategię pościgu za uciekającymi. „Berek lawina” to dość trudna zabawa, wymaga od uczestników pełnej współpracy, zgrania, znajomości własnych możliwości.

Pełnię rolę berka w nowej grupie, do mnie dołączają pozostali. Podpowiadam jak się ustawić (częsty błąd – brak współpracy berków, rozpad „lawiny”, zbyt wąskie ustawienie goniących). Zabawę możecie wykorzystać w każdej grupie wiekowej, nawet u przedszkolaków (duża pomoc z naszej strony). W klasach VI szkoły podstawowej jest łatwiej, choć zdarzają się grupy, które ni w ząb nie potrafią ze sobą współpracować. I nie chcą. Będąc w grupie, dzieci często chcą przypodobać się kolegom/koleżankom i zachowują się tak, jak inni tego oczekują, a nie tak jak sami by chciały.  I z takimi uczniami najtrudniej pracuje się, ciągle szukam skutecznych metod działania.

Wyścig rzędów z obręczą (w dwójkach)

Wyścigi rzędów z obręczami to strzał w dychę, polecam! Uczniowie w parach wykonują zadanie z obręczą:

  • plecy-brzuch
  • brzuch-brzuch,
  • plecy-plecy
  • bok-bok

W jednej klasie dzieciaki skupiły się wyłącznie na szybkości, zapominając całkowicie o dokładności (obręcze non stop upadały na ziemię). Jeśli widzicie, że jest problem ze współpracą w parach, to wyścig nie jest najlepszą formą. Niech najpierw spróbują wykonać zadanie powoli, ale dokładnie. Ważna jest komunikacja miedzy uczniami, to klucz do sukcesu!

Przenoszenie makaronu

Zabawa zaczerpnięta z fejsa – profil kreatywny nauczyciel wychowania fizycznego. Lajkujcie, warto, cała masa ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych na wyciągnięciu kciuka.

Tornado Tag

Tornado w wersji, którą pokochają Twoi uczniowie. Zabawa na „6”, wykorzystałem ją podczas lekcji z VI klasą, okazała się hitem! Tornado musi być na tyle silne, żeby złodziej nie ukradł suwenirka. Niestety, dzieciaki często rozłączają się (punkt zdobywa złodziej), tornado przestaje istnieć. Warto przed zabawą poinformować dzieci, że nie mogą się puścić, bo to oznacza przegraną zespołu. Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo podczas zabawy.

Zobacz również:

Gry i zabawy ruchowe orientacyjne
Rozgrzewka na 6, czyli rozpoczynamy zajęcia z pełną energią
Gry i zabawy z piłkami – łap i uciekaj!
Berek z piłkami – Wasze pomysły na turbo zabawę
Zabawa ruchowa – nie bądź gapą!
Zabawa ruchowa – strażnik Texasu
Gry i zabawy orientacyjno-porządkowe nie tylko dla najmłodszych
Gry i zabawy ruchowe z piłką – przeprawa przez rzekę
Gry i zabawy ruchowe dla przedszkolaków – tajemnicza księga dzungli
Gry i zabawy ruchowe z balonami. Witaj w balonowym świecie!
Gry i zabawy ruchowe bez tajemnic – w prostocie siła!
Gry i zabawy ruchowe – zagraj w kółko i krzyżyk
Gry i zabawy ruchowe bez przyrządów – uwolnij swoją wyobraźnię
Zróbmy twórczy bałagan. Zabawa ruchowa – pole minowe
Od przedszkolaka do starszaka. Gra „Płonące wieżowce”

Zabawa „Przenieście piłki”

Zadaniem uczniów jest przeniesienie 3 piłek w parach bez pomocy rąk na drugą stronę sali. Za każdym razem dzieci używają innego sposobu przenoszenia. Nagradzamy pary, którym piłka nie spadła. Dobieramy uczniów według wzrostu.

Zabawa „Przyjmij pozycję”

Dzieci poruszają się swobodnie w wyznaczonym polu, na gwizdek:

-tworzą szereg, ustawienie wg daty urodzenia

-tworzą szereg, ustawienie wg wzrostu

-tworzą okrąg, zanim trener/nauczyciel dobiegnie w wyznaczone miejsce (rywalizacja uczniowie vs nauczyciel)

-modyfikacji jest wiele, wszystko zależy od naszej kreatywności

Jeśli masz ciekawe pomysły na gry i zabawy ruchowe oparte na współpracy, to napisz do mnie. Wpis będzie aktualizowany na bieżąco, dzięki Waszej pomocy.

Udostępnij, polajkuj, dziel, polecaj bloga 🙂


Jeśli podoba Ci się wpis, śmiało polajkuj, udostępnij. Zachęcam do obserwowania mojego profilu na Instagramie pierwszytrener.pl_, na którym umieszczam fotki z meczów, treningów oraz podróży.

Szukasz profesjonalnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych?
Chcesz mieć wszystkie materiały zawsze pod ręku?
Nie trać czasu, zamów książkę “90 gier i zabaw ruchowych z piłką”, e-book “120 pomysłów na atrakcyjną rozgrzewkę dla dzieci” , a będziesz zawsze przygotowany do zajęć ruchowych!

Zajrzyj do mojego sklepu po więcej publikacji.


Facebook Like Box provided by plumber orange county