Czołem! Cały świat opanowała piłkarska gorączka. Polacy odnieśli historyczne pierwsze zwycięstwo na Euro, było głośno, radośnie, czyli piłka nożna w najlepszym wydaniu. Ostatni wpis z treningiem piłki nożnej umieściłem 3 miesiące temu. Daaaaaaawno temu. Czas nadrobić zaległości, tym bardziej w okresie Euro. Nie będę ukrywał, że piłka nożna to sport numer jeden w moim serduchu, co z pewnością zauwazyliście na blogu. Łapki w górę, zabieramy się do pracy. Przed wami „trening” piłki nożnej z dzieciakami w wieku 7-8 lat. POLSKA BIAŁO-CZERWONI!

Trening piłki nożnej – przykładowa jednostka treningowa

Grupa: 6-8 lat

Miejsce: Orlik przy Szkole Podstawowej nr 6 w Łodzi

Czas: 75′

Ilość ćwiczących: 14

Sprzęt: Piłki, pachołki, talerzyki, znaczniki

W treningu pomógł mi drugi trener. Ło matko, ile bym dał gdybym miał takie warunki na lekcji w szkole. Zajęcia ruchowe z dzieciakami w Akademii Futbolu Tomasz Hajto a lekcje wychowania fizycznego to całkiem inna para kaloszy.

Trening rozpoczynam przywitaniem (5′), dzieciaki mają ustalone miejsce zbiórki. Króciutko tłumaczę uczestnikom, co dzisiaj będziemy ćwiczyć. Przy dłuższym tłumaczeniu zadań ruchowych dzieciaki zaczynają się kręcić, niecierpliwić, niektórzy nie mogą się skoncentrować przez dłuższy moment. Pogadankę mogę zostawić dla starszych grup. Taki urok pracy z maluchami.

Rozgrzewka 15′:

Na Orliku mam do dyspozycji jedną połówkę, czyli wystarczająco miejsca na realizację większości zadań ruchowych. Praktycznie na każdym treningu jestem aktywny, ćwiczę razem z dzieciakami. Podczas rozgrzewki pokazuję ćwiczenia, a dzieciaki starają się mnie w wierny sposób naśladować. Na początku dzieciaki biegną za mną i wykonują:

 • trucht
 • bieg tyłem
 • krok dostawny
 • skip A
 • skip C
 • podskoki obunóż, jednonóż
 • sprint

Zwracamy uwagę, żeby dzieciaki nie wyprzedzały nas, możemy poczuć się jak samochód bezpieczeństwa:) Następnie wykonujemy ćwiczenia ogólnorozwojowe w miejscu (krążenia ramion, skrętoskłony etc).

Berek 

Najprostszy berek, bez żadnych modyfikacji. Dwie osoby pełnią rolę berka, po chwili zwiększam ilość berków.

A teraz czas na piciu 🙂

Część główna 40′

Zabawa „Catch me if you can”

Dzieci dzielimy na dwie grupy – biali i czerwoni. Ustawiamy po dwie bramki na każdej stronie. Na gwizdek, zawodnik czerwony startuje, próbuje przebiec przez bramkę nr 1 lub 2. Zadaniem białego zawodnika jest dotknięcie rywala, zanim on przebiegnie przez bramki. Punkty przyznawane są za – przekroczenie bramki lub złapanie przeciwnika. Na kolejny gwizdek startuje następny zawodnik. Po kilku minutach zmiana ról – czerwony staje się obrońcą.

Zabawa rozwija szybkość, zwinność i koordynację ruchową. Dzieciaki świetnie się bawią, intensywność jest na wysokim poziomie. W bardziej zaawansowanych grupach wprowadziłem piłki. Analogiczne zadanie – zawodnik prowadzi piłkę i stara się przekroczyć bramkę nr 1 lub 2 (nie może strzelać!). Obrońca musi przechwycić piłkę, więc dzięki zabawie ćwiczymy pojedynki 1v1. Polecam!

trening pilki noznej - zabawa

Następnie dzielimy uczestników na dwie grupy. Jedna grupa ćwiczy ze mną prowadzenie piłki, pozostali ćwiczą uderzenia z drugim trenerem.

I grupa:

Prowadzenie piłki po obwodzie koła. Zawodnicy ustawiają się przy środkowych pachołku. Po kolei:

-prowadzenie piłki prawą nogą (x2 koła)

-toczenie prawą podeszwą bokiem (x2)

-prowadzenie wewnętrzną częścią stopy – PN i LN (x2)

-prowadzenie piłki slalomem

Zmieniamy kierunek prowadzenia (zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara)

-prowadzenie piłki lewą nogą (x2)

-toczenie piłki lewą nogą bokiem (x2)

-prowadzenie wewnętrzną częścią stopy (x2)

-prowadzenie piłki slalomem

Zwracam uwagę na odległości między ćwiczącymi.

prowadzenie w kole

Prowadzenie w kole

Dzieciaki prowadzą na połówce koła. Małe pole ćwiczenia=większa kontrola nad piłką. Zwracam uwagę, aby dziecko prowadziło piłkę blisko nogi, wzrok skierowany do przodu (nie na piłkę). Na gwizdek, prowadzenie na druga połówkę koła do pachołka, obiegnięcie i powrót do pola ćwiczeń. Kolejny gwizdek, zawodnik wybiera inny pachołek.

prowadzenie w kole z pacholkami

II grupa

Uderzenia d bramki po prowadzeniu piłki przez bramki. Dzieciaki prowadzą piłkę przez bramki. Podczas ćwiczenia zmieniamy ustawieniie bramek, tak aby dzieci strzelały z lewej i prawej strony (LN I PN)

trening pilki noznej - prowadzenie ze strzalem

Po 20′ zmiana grup.

Mecz piłki nożnej

Gra na 4 bramki. Trenerzy pełnią funkcje bramkarzy, unikamy w ten sposób sytuacji, w której bramkarze stoją… i nudzą się. Podczas meczu na 4 bramki dzieciaki uczą się szukania pozycji na boisku. Oczywiście, jest stała tendencja „wszyscy do jednej piłki”, ale dzięki dodaniu kolejnej bramki, dzieciaki powoli zaczynają się prawidłowo ustawiać na boisku.

trening pilki noznej - gra na 4 bramki

Podczas każdego treningu dzieciaki kształtują podstawowe elementy:

 • prowadzenie piłki
 • koordynacja ruchowa
 • gry i zabawy ruchowe
 • uderzenia do bramki

Krótko pisząc – stawiam na ogólnorozwojówkę. Na specjalistyczny trening przyjdzie pora w dalszym etapie nauczania. Jeśli macie uwagi oraz inne pomysły na treningi, piszcie na mejla lub fejsbuku.

Zobacz koniecznie:

Trening piłki nożnej dzieci U6 – przykładowa jednostka
Trening piłki nożnej – przykładowa jednostka treningowaz prowadzenia piłki różnymi sposobami
Uderzenia piłki w formie zabawowej
Uderzenia i przyjęcia wewnętrzną częścią stopy, czyli piłkarskie ABC

Trening piłki nożnej – uderzenia i przyjęcia w różnych wariantach
Trening piłki nożnej – wszechstronne szkolenie ruchowe, czyli najwyższa pora kształtować koordynację ruchową
Trening piłki nożnej – obwód stacyjny dla dzieci U12

Trening piłki nożnej – organizujemy tor przeszkód dla najmłodszych
Trening piłki nożnej – drybling, gra 1×1 z przeciwnikiem
Trening piłki nożnej – uderzenie piłki zewnętrznym podbiciem
Trening piłki nożnej – uderzenie piłki prostym podbiciem
Trening piłki nożnej – uderzenie piłki wewnętrznym podbiciem

Nauka uderzenia prostym podbiciem, czyli piłkarskie abc
Trening piłki nożnej – prowadzenie piłki+koordynacja ruchowa
Trening piłki nożnej 6-7 latków – przykładowa jednostka z duuuuużą liczbą dzieci, obwód stacyjny

Ale to nie wszystko… Więcej ćwiczeń piłkarskich, gier i zabaw ruchowych możesz znaleźć w moim zestawie ćwiczeń „Jak zostać profesjonalnym piłkarzem”. Do każdego zestawu dołączam gratis 35 konspektów lekcji/treningu.

magiczny świat gier i zabaw ruchowych


Facebook Like Box provided by plumber orange county