Przeszukałem masę wydawnictw, e-booków, stron internetowych i… wybrałem dla Was perełki:) Wszystkie ćwiczenia wykorzystałem w swoich treningach, każde dokładnie opisuję wraz z ilustracjami. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkie zadania możecie dowolnie modyfikować, w zależności od poziomu zaawansowania grupy, warunków bazowych etc. Dzisiaj kształtujemy grę 1v1, jakże ważną we współczesnym futbolu. Zawodnicy posiadający umiejętność dryblingu, często robią różnicę i decydują o wyniku końcowym. Przedstawione ćwiczenia są na tyle uniwersalne, że możecie je wykorzystać z dziećmi U7, a nawet z  seniorami. Gotowi na 1v1? Let’s go!

Z czego składa się drybling?

  • prowadzenie piłki
  • gra ciałem
  • zwodów

Jednym z podstawowych warunków efektywnego dryblingu jest prowadzenie piłki, koniecznie nogą dalszą od przeciwnika.

Jakie są najczęstsze błędy?

Prowadzenie piłki nogą bliższą przeciwnika, odpychanie ręką (zamiast barkiem), zbyt długi kontakt z piłką.

O czym należy pamiętać?

-gra 1v1 stanowi ryzyko utraty piłki, nie należy jej podejmować pod własną bramką

-przewadze liczebnej, należy podać do partnera lepiej ustawionego

-nie należy podejmować pojedynku 1v1 z przeciwnikiem o dużych umiejętnościach odbioru piłki

-ominięcie przeciwnika  powinno skracać drogę do bramki

Trening piłki nożnej – gra 1v1 w różnych wariantach

1v1 z podaniem do trenera

Oprócz pojedynku 1×1, doskonalimy również uderzenia wewnętrzną częścią stopy (podania). Zawodnicy ustawieni po lewej i prawej stronie trenera. Uderzamy lekko piłkę do pola gry, pierwsi zawodnicy startują, wchodzą w pojedynek 1v1, wygrywa gracz, który pierwszy poda do trenera (zdobywa punkt dla zespołu). Wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej punktów.

Wskazówki:

  • limit pojedynczej gry, max 30s
  • zawodnik musi pokonać przeciwnika (wygrać pojedynek), zanim wykona podanie do trenera
  • płaskie podanie

1x1 z podaniem do trenera

1v1 od linii do linii

Czterech uczestników rozstawionych na liniach (pole wyznaczone pachołkami), jeden obrońca w środku pola. Na sygnał, startuje zawodnik (np. A) stara się prowadzić do lini przeciwnej (do B). Jeśli wykona zadanie (zostaje przy B), startuje C do przeciwnej linii (do B). Jeśli obrońca przechwyci piłkę, prowadzi ją na miejsce C. Możecie wymawiać imiona dzieciaków, które za chwilę będą startować.

1x1 od linii do linii

1v1 na 4 bramki

Zawodnicy ustawieni na przeciwnych liniach. Gracze rywalizują w dwójkach, ich zadaniem jest PROWADZENIE piłki przez bramkę (1 lub 2) przeciwnika. Zawodnicy nie mogą uderzać do bramek. Limit czasu – 30s. Za remis 1 pkt dla drużyny, za wygraną 3 pkt. Wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej punktów. W pierwszej rundzie zaczyna drużyna czerwona, w drugiej rundzie biała. Możemy sami wprowadzić piłkę górą, podaniem etc.

1x1 na 4 bramki

1v1 ze strefami

Zawodnicy ustawieni na przeciwnych liniach. Boisko dzielimy na dwie części (oddzielone pachołkami). W pierwszym polu, zawodnik czerwony prowadzi piłkę do strefy A, wchodzi w pojedynek 1v1 z białym. Jeśli przekroczy linię, zdobywa punkt. Po wykonaniu zadania, czerwony wraca do swojego zespołu. Na drugiej połowie,  biały wchodzi do strefy B (wysoki presing) i tam stara się przejąć piłkę (1v1 z czerwonym). Po kilkunastu minutach zmiana połowy. W kolejnej rundzie biali wprowadzają piłkę do gry.

1x1 ze strefami

1v1 z uderzeniem do bramki (2 bramkarzy)

Dwóch bramkarzy, czerwoni pełnią rolę atakujących, biali – obrońcy. Trener wprowadza piłkę do gry (podanie, wykop), zawodnik czerwony przejmuję piłkę, wchodzi w pojedynek 1v1 z białym, uderza do bramki. Po kilku minutach zmiana ról. Pamiętajcie, że zawodnik czerwony musi wygrać pojedynek 1v1, dopiero wtedy może uderzać do bramki. Możemy zmodyfikować ćwiczenie: biali i czerwoni ustawieni w jednej linii. Trener wprowadza piłkę do gry, kto pierwszy przejmie piłkę jest atakującym i próbuje wygrać pojedynek 1v1. Możliwości jest kilka, wszystko zależy od Waszej kreatywności.

1x1 z uderzeniem

1v1 przez 3 bramki

Zawodnicy ustawieni po przeciwnych stronach. Szary z piłką stara się wygrać rywalizację 1v1 z czerwonym i przejść przez jego bramkę obronną (1). Gdy obrońca przejmie piłkę, prowadzi do bramki 2 lub 3 (szary przeszkadza). Można przechodzić przez bramki z dwóch stron. Gracz zdobywa punkt, gdy przejdzie przez wyznaczoną bramkę. Po kilku rundach zmiana ról (czerwoni rozpoczynają). Możecie wprowadzić modyfikację – czerwony podaje piłkę do szarego, który po przyjęciu piłki zaczyna atakować.

1v1 z 3 bramkami

Poniżej filmik z treningu dzieci w Akademii FC Chelsea. Podczas ćwiczenia zwracamy szczególną uwagę na umiejętne poruszanie się, odpowiednią grę w defensywie. Po kilku minutach zmiana w dwójkach.

Zobacz koniecznie:

Trening piłki nożnej dzieci U6 – przykładowa jednostka
Trening piłki nożnej – przykładowa jednostka treningowaz prowadzenia piłki różnymi sposobami
Uderzenia piłki w formie zabawowej
Uderzenia i przyjęcia wewnętrzną częścią stopy, czyli piłkarskie ABC

Trening piłki nożnej – uderzenia i przyjęcia w różnych wariantach
Trening piłki nożnej – wszechstronne szkolenie ruchowe, czyli najwyższa pora kształtować koordynację ruchową
Małe gry jako podstawowy element jednostki treningowej
Trening piłki nożnej – obwód stacyjny dla dzieci U12

Trening piłki nożnej – organizujemy tor przeszkód dla najmłodszych
Trening piłki nożnej – drybling, gra 1×1 z przeciwnikiem
Trening piłki nożnej – uderzenie piłki zewnętrznym podbiciem
Trening piłki nożnej – uderzenie piłki prostym podbiciem
Trening piłki nożnej – uderzenie piłki wewnętrznym podbiciem

Nauka uderzenia prostym podbiciem, czyli piłkarskie abc
Trening piłki nożnej – prowadzenie piłki+koordynacja ruchowa
Trening piłki nożnej 6-7 latków – przykładowa jednostka z duuuuużą liczbą dzieci, obwód stacyjny

Ale to nie wszystko… Więcej ćwiczeń piłkarskich, gier i zabaw ruchowych możesz znaleźć w moim zestawie ćwiczeń „Jak zostać profesjonalnym piłkarzem”. Do każdego zestawu dołączam gratis 35 konspektów lekcji/treningu.

magiczny świat gier i zabaw ruchowych

This will close in 0 seconds


Facebook Like Box provided by plumber orange county